E-Ticaret Ağırlıklı Instagram Kullanımı ve Doğru Kitle Seçimi

İnstagram E-ticaret için vazgeçilmez bir hal almış durumda. Facebook'un 2o12 yılında Instagramı satın almasından sonra iki platform tam entegreli şekilde ve E-ticaret olanaklarını, Reklam olanaklarını doğru şekilde kullanarak Hem Sosyal Medya hemde E-ticaret Portföyünü genişleterek Kullanıcı kitlesini doğru şekilde seçip, satış odaklı bir platform halini almış oldu.

Sosyal Medya ya Güvenerek bir çok e-ticaret sitesi Malesef açılıp beklediği ciroyu yakalayamayıp, Kepenklerini kapatıyor.

2013 ve 2015 yılları arasında binlerce e-ticaret sitesi büyük bir heves ile açılıp beklediklerini alamadan çöküş içerisine girip kapatmak zorunda kaldı.

Bunun en büyük etkeni ise Doğru Alıcı kitlesini belirleyememek ve Doğru kampanya, Ürün, Fiyatlandırmayı oluşturamamak oldu.

E-Ticaret Ağırlıklı İnstagram Kullanımı ve Doğru Kitle Seçimi

Bu Başlıkla beraber E-ticaret sitelerinin İnstagramı Kullanarak Nasıl doğru kitle seçebileceklerini, Viral Reklamlarını ve Alıcı kitleli takipçi nasıl oluşturacaklarını aşama aşama anlatmak istiyorum.

1- Rakip Analizi E-Ticaret Sektöründeyseniz Büyüklü küçüklü bir çok rakibiniz var demektir. Belli başlı Rakip olarak gördüğünüz veya takip ettiğiniz aynı segment'de bulunduğunuz rakiplerin Instagram Hesaplarını Listeleyin ve güzel bir dökümanda hepsini takipçi ve aktivite durumlarına göre sıralayın.

2- Rakip Paylaşımların Analizi Rakiplerinizin Paylaştığı gönderileri incelemek bir çok konuda fikir sahibi olmayı sağlayacaktır. Rakiplerinizin Kullandığı yazı dili, Resim kalitesi ve görsellik, Oluşturduğu kampanyalar, Müşterileriyle iletişime geçtiği gönderiler, Yarışmalar, Sattığı ürünlerden Alakasız olarak komedi, günaydın ve " Biliyor musunuz ? " tarzında gönderilerini inceleyerek beğeni yorum sayılarını analiz etmelisiniz. Böylelikle Sektörünüzde bulunan Rakipleriniz üzerinden müşteri kitlesinin en çok neye yöneldiğini gözlemleyebilirsiniz.

3- Beğeni ve Yorumlar Başlangıç yaptığınız Instagram hesabında takipçinizin olmaması çok doğal bir durum. Sakın bot takipçi gibi eğilimler içerisine girmeyin, tamamen özgün bir şekilde başlangıçta takibe takip metoduyla ilerlemeye devam edin. Instagram Sayfanıza Başlangıç için giren kullanıcıların görmesi gerektiğinden ötürü 10 15 adet ürün resmi paylaşabilirsiniz.
Beğeni ve yorumlar dedik.
Burada önemli olan bir alıcı kitlesinden bahsediyoruz. Yaptığım araştırmalara göre 300 bin kişilik bir firma Hesabının, ürün görsel kalitesi ve diğer tamamlayıcı unsurları yerine getirdikten sonra yaptığı paylaşımlarda 500 ila 4 bin arası beğeni almakta ve ortalama 10 ila 200 arası yorum almaktadır.
Bunu kategorize etmek istersek, Potansiyel Müşteri alıcı kitlesi olarak, Yorum ile soru soran ve alma eğiliminde bulunan kullanıcılar, gönderiyi beğenen kullanıcılardan daha çok ürün sipariş etme durumu söz konusu olmakta. Burada direk iletişime geçerek bir eylem sergilemekteler.

Beğenileri de kesinlikle göz ardı etmeyin! 3 bin beğeni arasında ortalama 700 ila 1300 kişilik bir potansiyel alıcı söz konusu olabiliyor.

Peki bu Durumda ne yapmamız gerekiyor diye bir soru yönlendirmeyeceksiniz sanırım 🙂 ?

Rakiplerinizin gönderilerine yorum yapan ve beğenen müşterileri takibe alın. Hatta o müşterilerin duvarlarına girerek gönderilerini beğenenin dikkat çekin. Bu zahmetli ve zorlu sürecin ardından standart ve işeleyişi düzgün ilerlerseniz  2 hafta içerisinde 2 bin e yakın takipçi kazanabilirsiniz!

4- Doğru Kitleye Doğru Reklam Bütçenize göre ve başlangıç için 3. Aşamadaki takibe karşılık takip ile bir potansiyel oluşturma çabasındaydık.  E-ticaret Sitenizin Seo optimizasyonları, ürün görselleri açıklamaları ve Sosyal medya hesaplarını bu süreç içerisinde tamamladıysanız Artık marka bilinirliğinizi Arttırmanız ve daha fazla ziyaretçi çekmeniz gerekecektir.

Binlerce ve sadece sayfaya bakınmak için gelen çıkan ziyaretçilere kıyasla, yüzlerce sadece alıcı kitlesi günlük ve aylık cirolarınızı arttırma noktasında daha istikrarlı olmakta.

Doğru Kitleye Doğru Reklam Dedik,

Peki Doğru Kitle Nedir ? Bayan Ayakkabısı satan bir e-ticaret Siteniz varsa, bayanların bulunduğu kitleleri seçmeniz gerektiğini biliyoruz. Bu kitlede de " İnternet Alışverişi yapan Bayan kitlesini " bulmamız ve zaman kaybetmeden marka ve ürünlerinizi tanıtmanız gerekmek te.

İnstagram'ın En büyük bayan kitleli hesaplarını tek tek araştırmanız, hepsini listelemeniz ve dosya halinde bulundurmanız ileriki dönemlerde sizi büyük bir fayda sağlayacaktır.

Listesini çıkardığınız bu hesapların gönderi beğenileri daha önemlisi gönderi yorumlarının sayılarına dikkat edin ve iyi bir pörtföy çıkarın.

Bütün büyük sayfalar muhakkak reklam alımlarını açmakta ve markaların viral olsun standart olsun reklamlarını yapmaktalar.

Bu reklam Gönderilerini takibe alın. Reklam veren firmaları takibe alın. Bazı instagram hesaplarının çok uç noktalarda takipçiler ve beğenileri olsada reklam gönderilerine yapılan geri dönüşler çok çok düşük olabiliyor.

Sakın İnstagram Hesaplarının Beğeni ve Yorumlarına aldanmayın! verilen reklamları iyice izleyin. Reklam veren firmanın sayfasına gittiğinizde dönüşümleri ve hareketliliği yorumlardan ve beğenilerden iyi bir şekilde görebileceksiniz.

Topladığınız İnstagram Hesaplarının çoğunu eleyeceğinize eminim. Bunu yapmalısınız da, İşinize yaramayacak hesapları Listenizden kaldırın.

Farklı zaman dilimlerinde ve sizin kategorinizde reklam veren firmalar var ise onların görsellerini ve kampanyalarını not edinin ekran görüntülerini alın ve dönüşümlerini ilgileri iyi takip edin.

Daha sonra bu instagram sayfaları ile iletişime geçin.

5- Başlangıç Reklamlarınız ve Süreci Bu süreçte iletişime geçtiğiniz sayfalar, sizlerden saatlik ve günlük ücretler talep edeceklerdir. Bazı sayfalar maalesef çok yüksek fiyatlar verebilmekteler. Eğer geri dönüş sağlayabileceğiniz bir sayfa ise çekinmeden anlaşmaya varabilirsiniz. İstediğiniz beklentiyi alamasanızda marka bilinirliğiniz artmış olacaktır.

Sosyal Medya üzerinde ziyaretçileri en çok çeken ve etkileşim içine sokan sunumlarda bir tanesi de yarışma ve indirim kampanyalarıdır.

Reklam verdiğiniz İnstagram Hesabından düzenleyeceğiniz yarışmayı ilan edebilir, Hızlı takipçiler ve müşteriler kazanabilirsiniz.

En olumlu geri dönüşümü ise İndirim için gelenler ve alışveriş yapan kitleniz olacaktır.

Reklam verdiğiniz İnstagram Hesabına dikkat çekici görseller, renkler ve yazı fontu kullanmalısınız. Her renk font ve görseller karşınızdakinin ilgisini çekmekte ve alışveriş eğilimlerini arttırmaktadır.

Markanın İnstagram Kullanımı ve Müşteri ilişkisi

Bir e-ticaret siteniz var ise, ya markasınız dır yada markalaş ma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsunuzdur.

1- Hesap Aktivitesi Bu süreçte Hesaplarınızı ve ziyaretçilerinizi boğmadan belirli aralıklar ile paylaşım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle işi gidiş, mola, yemek ve akşam dönüş saatleri Kullanıcıların en yoğun olduğu saatlerdir. Bu saatler içerisinde paylaşım yapmaya özen gösterelim.

2- Sık Paylaşımdan Kaçınmak Kendinizi müşterilerinizin yerine koyduğunuzda, sürekli ürünlerinin resmini paylaşan ürün dışında müşteriyle temasa geçmeyen bir Marka hem müşterilerini kaçırır hemde ciddi miktarda bunaltır.

Müşterilerinize sorular sorabilirsiniz, Hediyeler Dağıtabilirsiniz, Komik ve düşündürücü Günaydın mesajları ve dahasını gün içerisinde yaptığını halde sadece ürün almak isteyenler dışında temasa geçtiğiniz kişiler gönderilerinizi sıklıkla takip edeceklerdir.

3- Dolu Görsel Paylaştığınız Görsellerin doyurucu ve uyum içerisinde olmasına dikkat edin. Standart font seçimleriniz, Markanızın rengine yakın tonlamalar, Size Ait ufak bir çizgi ve bu çizginin bütün görseller kullanılması. Bu sayede farklı mecralarda gördükleri görselleri tanıyacak ve tıklayacaklardır. Görselleriniz de Elinizden geldiğince İnsan kullanmaya özen gösterin. Bu kullanıcılarınıza daha samimi ve güvenli hissini verecektir.

4- Yaptığınız Etkinlikler Personelleriniz ile veya farklı bir ambiyans da çektiğiniz resimleri hesaplarınız da büyük bir zevk ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizi sizin kim ve kimler olduğunuzu bilecek güvenirlikleri artacaktır. Diğer markalara kıyasla farklı fikirler üreterek hiç kimsenin yapmadığını yapabilirsiniz.

5- Korkmayın 4. Aşamada belirttiğim gibi ilginç fikirler ve yapılmayanı yapmak. Bu konuda hiç endişelenmeyin. bir kaç yıl öncesine kadar şuan yapılmakta olan türde uygulamalar olsaydı bütün markalar tuhaf ve itici karşılayabilirdi.

Sosyal medya her ne kadar Sanallık barındırsa da, bu sanallığı kullananlar yine canlı kanlı, renkli insanlar. Varlığınızı gösterin ilginç abartıdan kaçınılan, sade ve size özel fikirleri tespit edip bir organizasyon ile uygulamaya dökün.

Yaptığınız değişik atılımlar iyi neticeler ile sonuçlanabilir ve diğer markaların sizden kopya çekmesine sebeb dahi olabilirsiniz 🙂

Yazımızın İlk Bölümün de Aktaracaklarım bu Kadar. Yazı ile ilgili yorum ile sorular sorabilir diğer yazılarım için motivasyon sağlayabilirsiniz iyi çalışmalar 🙂

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

10 Comments

Kemal Dalsarar Nisan 12, 2016 Reply

İnstagram yazdığınız için okumadan kapattım.

admin Nisan 12, 2016 Reply

Bende Ne demek istediğinizi anlamadan cevaplıyorum 🙂

Özlem Çimen Nisan 12, 2016 Reply

Sanırım İngilizce de büyük harfle i harfi olmamasından dolayı 🙂

admin Nisan 13, 2016 Reply

İmla ve harflere karşı daha dikkatli olmalıyım sanırım 🙂

Erdem Nisan 13, 2016 Reply

Hocam yazınız için çok teşekkürler. İleriye dönük adım adım bir eticaret sitesi kurmak istiyorum.
şuan ürün tedariği ve stüdyo oluşturmaktayım.
Siteye yeni yeni ürünleri ekleyeceğim.

Sizce direk dediğiniz gibi paralı reklamlar vermelimiyim ? yoksa b
ir zaman beklemelimiyim.
ileriki süreçlerde marka bilinirliği reklam giderlerimi düşürecek mi ?
teşekkürler.

admin Nisan 13, 2016 Reply

Erdem Merhabalar,
E-ticaret sektörüne yeni yeni adım atıyorsan sıraladığım altın kuralları yapmadan başlama 🙂

1. E-ticaret yazılımın esnek ve kullanılabilir olduğu gibi tasarıma önem göster
2. Ürünlerinin görselleri ve açıklama detaylarını ince eleyip sık doku. Müşterin ürünlerini incelerken ürün özellikleri ve detayları bolca görsün ve sayfa içerik oranını yükseltmiş olacaksındır.
3. Seo hakkın bilgin var mı bilmiyorum destek alman gerekecektir. Başlangıç için on page seo ” site içi optimizasyon ” özen göstermeli ve çok dikkatli şekilde yapılandırmalısın.
4. mevcut stokların daki ürünlerin tamamını sitene eklemeden reklam çıkışı sağlama.
5. Google feed ve facebook pixel gibi uygulamaları araştırıp kurulumunu gerçekleştir.
6. Facebook, Instagram ve Adwords sayfa ve hesap kurulumunlarını düzenli ve çalışabilir hale getir.
7. İlk satışlar için hoş kampanya ve yarışma başlatabilirsin etkili ve kitlene ulaşımı hızlı olacaktır.
8. Sosyal medya hesapların 1,2 hafta kadar etkin olduktan sonra reklam çıkışlarını sağlayabilirsin.
9. Seo optimizasyonlarını asla es geçme site içi ve site dışı destekleri mutlaka al

smge arıcıoğlu Nisan 13, 2016 Reply

Selamlar,
Nebi bey, dediğiniz maddelerin bir kısmını yapmakla beraber olmayanları makaleyi okuduktan sonra uygulamaya başladım. ilgili ikinci yazıyı bekliyoruz.

Soruma gelirsek. Instagram üzerinde ciddi bi pazar payı var. Şükür yüksek takipçi kitlesine sahibiz fakat satış odaklı yaptığımız gönderilerin kimisi yüksek beğeni ver geri dönüş sağlarken, kimisi çok düşük aktivite gösteriyor bunun için neler yapabiliriz.

admin Nisan 13, 2016 Reply

Simge Merhabalar,
Intagram ile satışını yaptığınız ürünler satışları beğeni ve yorumların miktarını değiştirebilir. Sanıyorum ki tek ürün satmıyorsunuz bir çok ürününüz mevcut.
Örneğin : 20 model ayakkabınız mevcut. Bu Ayakkabıların kimisi çok şık renk kombinasyonları çok iyi ve ürün çekimide gayet hoş. bu ürünün beğeni ve yorum alıp sizleri de satışlarına etki etmesi gayet normal.

Fakat şunları asla es geçmeyiniz.
1. Instagram profil resminizi düzenleyip ilgi çekici bir hale getirin.
2. Açıklama Alanınızı daha etkin kullanın
3. Hastag kullanımlarına önem gösterin mutlaka popüler hastaglari bulundurun.
4. Görselinizdeki font, renk, ürün yerleşimi gibi tasarımsal meteryallere çok fazla önem gösterin.
5. Sürekli ürün paylaşımı yerine, sorular sorun
6. Mümkünse kampanya yapmaya özen gösterin

Poyraz Temmuz 10, 2018 Reply

Yazınız için çok teşekkür ederim. Başlangıç için bana motivasyon sağladı. Umarım aldığınız pozitif geri bildirimler size de motivasyon sağlamıştır !

Bir cevap yazın