E-ticaret dönüşüm oranını arttırmak için 7 Metrik

Sürekli Kullandığımız Analiz araçları ile E-ticaret Dönüşüm oranımızı optimize edebiliriz. Uzun bir süre topladığımız verileri Müşteri davranışları, Hemen çıkma oranları, cihaz türleri Gibi metrikleri değerlendirip iyileştirmeler yaparak Kullanıcı deneyimini ve dönüşümlerimizi çoğaltabiliriz.

Dönüşüm optimizasyonu arttırmak için bir kurgu oluşturmamız gerekiyor.  Reklam hedeflemesi ve Kullanıcı deneyimi için oluşturduğum ufak ve önemli bir kurgu mevcut.

Bu kurgu ile Adwords & Facebook Reklamlarını hedefleyerek Daha az bütçeyle daha yüksek performans sağlayabilirsiniz.

E-ticaret Dönüşüm

Kullandığımız Araçlar

Aşağıda yer alacak  verileri Google Analytics ve Yandex Metrica ile Raporlar, Edinme ve diğer sekmeler den bulabilirsiniz.

Not : Listeyeceğim Bilgileri Son 3 ay içerisinde En çok trafik alan ve Dönüşüm gerçekleşen metriklerden oluşmakta.

Kurgumuz : Sadece Mobil Cihazlardan giriş ve alışveriş yapan müşterilerimizin kitlesini filtrelerek kullanıcı deneyimini arttırma ve reklam hedeflemesi yapmak.

1Cihaz : Mobil Metriklerden yola çıkacağımız için birinci Hunimiz sadece Mobil ziyarette bulunmuş kullanıcılarımız olacaktır.

2 Cinsiyet : Son 3 Ay boyunca en çok ziyaret eden ve alışveriş yapan cinsiyeti diğer bir hunimize ekliyoruz.

3 Yaş Aralığı : Ziyaretçilerin yaş ortalama bilgisi nedir? Hangi yaş aralığı dönüşüm ve çok giriş gerçekleştirilmiş.

4 İşletim Sistemi : Andoris, IOS vs gibi işletim sistemlerini hunimize ekliyoruz. Burada birden çok işletim sistemini kullabiliriz. Genel olarak bildiğiniz gibi Android ve IOS işletim sistemi bizler için yeterli olacaktır.

5 Ekran Çözünürlüğü : Kullanıcı deneyimini zirveye taşımak, Site içi iyileştirmelerde benim için Ekran çözünürlüğü büyük bir öneme sahiptir ve çok keskin bir yeri vardır. Responsive tasarımlarda En çok dönüşüm sağlanan ekran çözünürlüklerinden Sitenin nasıl göründüğü, buton yerleştirmeleri ve büyüklükleri, Font büyüklükleri, Renkler, Tekil ürün sayfası ve kategorilerin nasıl gözüktüğüdür. En çok görüntüleme oranına sahip ekran çözünürlüğü en çok e-ticaret dönüşümünü aldığımız kitle demektir.

e-ticaret zara
Zara Mobil

6 Tarayıcı : Ziyaretçilerinizin hangi tarıcıları kullandığı, ziyaret gerçekleştirdiği ve kullandıkları tarayıcıların sürümlerini incelemek site içi ve reklam hedeflemelerinde işimize yarayacak metrikleri barındırmaktadır.

7Gelen Trafik Ağları : Aldığımız trafiklerin nereden ne şekilde geldiğini bilmek, Reklam verimliliğimizi arttırarak bütçemizi doğru kullanmamızı büyük ölçüde etkileyecektir.  Buna arama motorlarından gelen trafikler, Sosyal medya Sayfalarından gelen trafikler ve direk trafikler olarakta ayrıştırabiliriz.

Buda benden olsun 🙂

Yukarıda Metriklerden Tabloya kullanabileceğimiz veri halinde ekliyorum.

Metrik AdıDeğer
CihazMobil
CinsiyetKadın
Yaş Aralığı25-34
İşletim SistemiAndroid&IOS
Ekran Çözünürlüğü360px
TarayıcıChrome&Safari
Gelen Trafik AğıFacebook,Instagram,Google Search

Oluşturduğumuz bu küçük kurgu ile birlikte elimizde 25-34 yaş aralığına sahip bayanlardan oluşan Android ve IOS işletim sistemlerini kullanan ve genellikle 360px ekran çözünürlüğünde Chrome ve Safari tarayıcılardan giriş yaptıklarını ve alışveriş yaptıklarını görüyoruz 🙂

Sadece bu kitleyi Kullanarak reklam hedeflemesi yapabilir maaliyetlerimizi düşürebiliriz.

İyi çalışmalar.

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

2 Comments

Demet akbulut Mart 2, 2017 Reply

Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Örneğin Facebook Reklamlarında hedefleme yapmak için bu metriklere ilgi alanları gibi özellikler eklememiz oluşturacağımız kampanyanın seyrini değiştir mi?

Nebi Kara Mart 3, 2017 Reply

Merhaba, Teşekkürler. Özellikle Facebook reklamlarında ilgi alanlarını hedeflemeniz gerekmektedir. aynı hedef kitleyi farklı hedef kitlelerinde, kampanyalar ve kampanya modelleri ile destekleyip sonuçlara göre kıyaslama yapabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın