Facebook Ürün Katalogları ile Yeniden Pazarlama

Facebook ürün katalogları ile E ticaret sitenize yeniden pazarlama uygulayarak dinamik reklamlar ile dönüşümlerinizi arttırın! Organizeli şekilde çalışan Facebook reklamlarınızda tek tek reklam setleri oluşturmak yerine Dinamik reklamlar ile Ürün Kataloglarınızı çekin ve satışlarınızı arttırın.

Facebook Ürün Katalogları Nedir?

Re-Marketing “ Yeniden Pazarlama” Ziyaretçilerin İnternet sitenizi, uygulamalarınızı ziyaret ettiklerinde Facebook’un Ziyaretçilere özel kişiselleştirme yaparak Bağlantı reklamları, Slider “ Dönen Reklamlar “ şeklinde Haber Akış kaynaklarında mobil cihazlarda hatta Instagram’da görmelerini sağlayan, Tek tek reklam seti oluşturmak yerine mevcut ürünlerinizi Hedef kitlenize organize bir şekilde Gösteren bir dijital pazarlama tekniğidir.

Facebook Dinamik Reklamlar ve Ürün Katalogları Nasıl Çalışır?

Bu işlemi gerçekleştirmek için bir Facebook Business Hesabınızın olması gerekmekte. Ürün katalogları kısaca Eticaret sitenizde bulunan tüm ürünlerin listesidir. Xml şeklinde çıktı veya exel olarak’ta yükleme işlemi yapılabilir. Feed şeklinde belirli aralıkta Facebook ürünleri güncellemekte ve ziyaretçilere göstermektedir.

Ürün Katalogların Genel yapısı, Her ürüne ait bir id numarası, Ürün adı, Ürün Kategorisi, Stok Durumu, Ürün açıklaması ve Ürün Görselidir.

Tablo olarak Ürün yapısını Göstermek Gerekirse,

 

product_idBaşlıkBağlantıAçıklamaproduct_category
13028Salonunuz için...www.jaspers.com...İthal halılarla...Halı
4820217Sıcak Bir Uykuwww.jaspers.com...Yüzlerce desen...Battaniye
84902Son Seswww.jaspers.com...En iyi ses kalitesi...Stereo Sistem
730202Moda tutkunları...www.jaspers.com...100% deriden...Cüzdan

 

Üstteki tablodaki gibi bir ürün akışı olması gerekmekte.

Eticaret Sitenizin Ürün Kataloğunu Nasıl Eklersiniz?

Bu işlem oldukça basit. Tek yapmanız gereken Facebook Business Panel  menüsünden Ürün Katalogları'nı seçin ve Yeni Ürün Kataloğu Ekle'ye tıklayın.

 

Açılan sayfada Ürün katalog ismi, Ürünlerinizin Bulunduğu feed adresi, Güncelleme Aralıkları ve kategorileri seçtikten sonra çek düğmesine tıklamanız yeterlidir.

 

Böylelikle Facebook binlerce ürününüzü dakikalar içerisinde import edecektir. Stok bilgileri açıklamaları kayıt altına alıcak, sizlerin belirlediği zaman aralığında güncelleme yapacaktır.

 

Ürün Kataloğu Facebook Dinamik Reklamlar ile Nasıl Kullanılır ?

 

Ürün katalogları Facebook’un Eticaret sitenizde bulunan pixeller ile organizasyonlu bir şekilde çalışmakta.

 

Ürün ve Kategorilerinizi ziyaret eden müşterilerinize ait özel çerezler oluşturarak farklı zamanlarda haber akışında ve bir çok reklam alanında aynı ve benzer ürünleri göstererek müşterilerinizin alışveriş yapmasını sağlar.

 

Yeniden pazarlama ile pixel kodunuz dönüşümleri takip ederek maliyetlerinizi düşürür ve istediğiniz sonucu en kısa sürede almaya başlarsınız.

 

Konuyla ilgili hata ve sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum.

Detaylı bilgi ve yeniden pazarlama için Facebook Dinamik Reklamlar Rehberini İnceleyebilirsiniz. Dinamik Reklamlar için Facebook Dinamik Reklamlar Bağlantısını takip ederek detayları okuyabilirsiniz.

Facebook Reklam Etkileşiminizi Arttıracak 5 ipucu Yazımı Okuyarak Reklam Optimizasyonlarınızı iyileştirin.

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

7 Comments

Eren Haziran 22, 2016 Reply

Hocam paylaşımınız için teşekkürler. Zaman zaman Gittigidiyor, n11 gibi firmaların reklamlarında, Facebook Ads’in normal şartlarda kabul etmeyeceği ölçüde açıklık içeren iç giyim ürünlerine rastlayabiliyoruz FB üzerinde..

Kendi iç giyim satış sitemizdeki ürünleri XML olarak yayınladığımızda aynı ayrıcalıktan yararlanabilecek miyiz? Çünkü şu an sitemizde bulunan ürünlerin %95’i reklam için uygun değil.

Nebi Kara Haziran 23, 2016 Reply

Eren Merhaba,
Yorumun için ben teşekkür ederim. Diğer firmaların yaptığı bazı reklamlar kısa sürelide olsa reklam setlerinin içerisinde yayınlanmakta. Bunlarda ayrılan cirolar kullanılan reklam araçlarının etkiler var.
Yalnız dikkat etmen gereken konu Facebook katalogları için bir feed olması gerekmekte. Normal xml’in buna uygun olmayabilir. Facebook’un Kabul edebileceği Ürünleri, Siten üzerinde yönetim panelinden farklı bir kategoride tekrar göstererek, katalogları çektikten sonra sadece o kategorideki ürünlerin gösterilmesini sağlayabilirsin.
%5 değilde bunu %10 yapabilirsin. azar azar arttırabilirsin.

yani başlangıç için uygun olan görseller ile katalog oluşturman. reklam onayı aldıktan sonra diğer kategorilerde kademe kademe bunu gerçekleştirmen gerekiyor. Fakat aşırı çıplaklık içeren görselleri facebook malesef tanımakta ve reklamı durdurabilir. Örnek Xml feed verisi aşağıdaki gibidir. Google için kullandığımız çıktının aynısı

İyi çalışmalar.

http://pastebin.com/cPzQP9N0

safiye faik Haziran 22, 2016 Reply

güzel çeviri olmuş 🙂 iyi derlemişsin bloga baktım da ne çok böyle yazı var. dikkat et patlama telif haklarından 😉

Nebi Kara Haziran 23, 2016 Reply

Değerli Yorumun için Teşekkürler.
Sanırım Telif haklarının ve derlemenin ne olduğu konularına tekrardan bakmanı isteyeceğim.
Sahte isim güzelmiş, sevgiler 🙂

Anonim Haziran 22, 2016 Reply

Visitor Rating: 5 Stars

Serhat Abalı Haziran 23, 2016 Reply

Merhaba Nebi Kara
eline sağlık, emek verip hazırlamışsın. Facebook Türkiye ekibine doğrudan ulaşmak pek mümkün değili malum bu yüzden bu konu hakkındaki bir sorumu sana sorayım istedim. Belki bana bir yol gösterebilirsin.
Müşteri merkezi hesabı üzerinden bir müşteri için dinamik reklam oluşturdum. Dinamik reklamları sorunsuz şekilde oluşturmama rağmen piksel atamada sorun yaşıyorum. Piksel ekranında kullandığım pikseli paylaşamıyorum. Bu pikseli müşteri merkezinden de göremiyorum. Hesap yöneticisi olarak piksel sayfasına girdiğimde bana ilgili pikselin kişisel bir piksel olduğu, kurumsal piksel olması için müşteri merkezi hesabı açmam gerektiği bildirildi bir mesaj kutusu ile Facebook tarafından. Bunu da yapıp ilgili müşteriye özel bir facebook müşteri merkezi hesabı daha oluşturdum. Sonuç olumsuzdu!
Kısacası işin içinden çıkamadım. Oluşturmuş olduğum dinamik reklamlara bir piksel atayamıyorum. Eğer bu konu hakkında yardımcı olabilecek kimse olursa çok çok makbule geçer.
Şimdiden teşekkür eder ve iyi günler dilerim

Nebi Kara Haziran 23, 2016 Reply

Serhat Merhaba,
Yorumun için çok teşekkür ederim. Facebook’un türkiye için özel bir destek ekibi ayırmaması Adwords gibi davranmaması türk reklam verenler için ciddi bir sorun. Kimi zaman hesap etkinliklerinde hatalar ve anormal şeyler görebiliyoruz.

Soruna gelecek olursak. Karşılaştığın şekilde bir probleme daha önce denk gelmedim. benzer problemler oldu. bu problemleri çözmek için dediğim ayarları ve durumları kontrol etmeni isteyeceğim. Bildiğin gibi bu problemleri çözmek için hesabı incelemek reklam setleri, pikselleri kontrol etmek gerekiyor.

Reklam hesabını kontrol etmelisin.
Oluşturduğun kampanya, Reklam seti, hedef kitle ve özellikle reklam türünü iyice incelemelisin. birşeyi gözden kaçırmadığına emin ol.
Pikselleri oluştururken eski piksel mi yoksa yeni Facebook pikseli olarak mı oluşturdun bunların kontrollerini de sağlamanı isteyeceğim.

Dönüşüm pikselinizin sitelerinize eklenmiş ve aktif olduğundan emin olun. Piksellerinizin doğrulandığını kontrol etmek için Chrome Eklentisini indirmenizi ve piksellerinizin çalışabilirliğini test etmenizi isteyeceğim.
Eklenti linki : https://developers.facebook.com/docs/facebook-pixel/pixel-helper

yaptığınız işlemler geçersiz olursa farklı bir adımda diğer hesaplara göz atarak adım adım oluşturmalısın. Normal şartlarda oluşturduğun dinamik reklama piksel atayabilmen gerekmektedir. Son olarak kullandığın tarayıcıda adblock tarzı reklam engelleyicisi ve benzeri eklentilerin olup olmadığını kontrol etmeni, farklı tarayıcılarda denemesini istiyorum.

iyi çalışmalar

Bir cevap yazın