Instagram Satış Teknikleri ve Püf Noktaları

Instagram satışları gün geçtikçe yükselmekte ve potansiyel rakipleriniz artmaktadır. Küçük bir ürün deposu bir miktar yatırım ile Satışa Hazırız!
Son zamanlar da Instagram mağazacılığı arttı diyebiliriz. Sizin için Instagram satış teknikleri rehberine adım atarak Instagram satışının püf noktalarını madde madde beraber işliyoruz.

Satış teknikleri ve püf noktalarını Hikayeleştirerek anlatmanın etkili olacağı kanaatine vararak yazımıza İsim ile giriş yapıyoruz.

Instagram Satış Teknikleri Makalemize Başlıyoruz.

Görkem Belirli bütçeye sahip bir bayan. Ticaret yapıp gelir kazanarak yeni girişimcilerden olmak istiyor. Hayran olduğu çantaları cüzi miktar karşılığında satın alarak evinde bu çantalara dekoraktif objeler ve çizimler ekleyerek yeniden şekillendirip satışa sunma gayesinde. Görkem Instagram Satışlarının Püf Noktalarını Araştırıyor ve Bu teknikleri uygulamaya çalışmakta.

Görkem'e Satış Tekniklerini ve Püf Noktalarını aktarıyoruz :

Markalaşma ve İleriye Dönük Zihinde Kalıcı İsim

Markalaşma ve İsim

Evet satış yapmaya başmadan önce ileriyi öngörerek zihinde kalıcı etkisi olan hedef olarak belirlediğiniz kitleye uygun bir isim bulmalısınız. Bu ismi hem mobil hem web platformlarını da düşünerek tamamlayın. Bulduğunuz ismi araştırın daha önce kullanan olup olmadığı kontrol edin.

Mağazanız İçin Etkili Logo Tasarımı

etkili-logo

Vurucu etkisi yapan logolar markanın, kalitenin, bilinirliğin ve bir çok şeyin başıdır. Bunun için Instagram formatında rahatça algılanabilen, web ve uygulamalarda kullanabileceğiniz logo tasarımı yapmanız/yaptırmanız gerekmekte. Sektörünüze Uygun renkler ve objeler kullanmalı ve tamamlayıcı font ile bir marka çağrışımı yaptırmalısınız.

Mağazanız İçin Whatsapp ve Telefon Numarası Mutlaka Bulundurun

telefon-whatsapp

Müşterileriniz DM " direkt mesaj " yolu ile ulaşmaktansa güvenirlik açısından aramak veya whatsapp ile sorular sormak isteyecektir. Whatsapp ile soru soran müşterileriniz potansiyel alıcı bir kitledir. Bu sayede elinizde size ait bir veritabanı olacak, kullanabilecek, kampanyalardan haberdar edebileceksiniz.

 Profil Bilginizi Özenle Doldurun

instagram-profil-bilgileri

Profillerinize göz atan ve tavsiye profilleri inceleyen kullanıcıların dikkatini çekecek ve direk kendinizi, yaptığınız, sattığınız işi anlatacak cümleleri kurgulayın.

 

Mağazanıza Uygun Özel Hastag Kullanın

hastag

Görkemin Özel Çanta tasarımları için oluşturduğu marka ismi " bucantam " ise her hastag kullanımız da #bucantam etiketini asla ihmal etmeyin.

Mağazanıza Özel Kartvizit ve Broşürünüz Olsun!

kartvizivebrosur

Diğer Mağazalardan farklı olarak Instagram Satış Tekniklerin den bir taneside Size özel kurumsal bir kartvizit olmalı! gönderdiğiniz her kargo için maliyetten kaçınmadan size ait bir logo ve logonuzun baskısı yapılmış şekilde a5 formatında, broşür teşekkür kağıdı gibi düşene bilirsiniz. Satış püf noktaları arasında yer alan ve teknik ile müşterilerinize kurumsallığınızı ve kalitenizi hissettirmiş olacaksınız.

Instagram Platform Yapısı

instagram-selfie

Instagram Görsel tabanlı bir sosyal medya ağıdır. Fotoğraflar ve 15 sn Videolardan oluşur. Uzun uzun metinler ve farklı içerikleri bulunduran platformlardan farklı bir yapıda olması Instagram Satış tekniklerini kısmen iyi, kısmen kötü duruma düşürmektedir.

İyi olan tarafı ürün ve benzeri paylaşımlarınız direkt olarak kullanıcıya sunulur, ufak açıklamalar, etiketler ile desteklenerek yorum ve beğeni oranı, etkileşimler ile sizlere geri dönüş sağlar.

Kötü olan tarafı Instagram satış tekniğini e-ticaret siteleri için minimize etmesi. Bunun en büyük nedenleri de, Görsele link eklenememesi, Açıklamaların çok kısa şekilde önizleme yapılması, mesajlaşma sisteminin halen eksik olmasından kaynaklanıyor.

Mağazanızda Ürünleriniz için Gerçek Mankenler Kullanmaya Önem Gösterin

instagram-urun-model

Gerçek mankenler ile çekip yapacak bütçelere sahip olmasanız da örneğin Görkem Hanımın satacağı çantaları koluna takarak uygun bir açıyla çekmesi Instagram Satış Teknikleri arasındadır ve püf noktası ise müşterilerinizin ürünü canlı manken üzerinde nasıl durduğunu net bir şekilde görmesini sağlar. Bunun yanı sıra, Gerçeklik hissi katar, etkileşimini arttırır, kalite duygusu ağır basar, yorum ve beğeni oranlarına net bir şekilde yansır.

Mağazanız için Takipçi Kazandıracak Hastag Kullanın

instagram-fllow-me

Instagram Satış Tekniklerinin En önemli unsurlarından bir tanesi ise doğru hastag kullanımıdır. Diğer adıyla etiketler.
Etiketler gönderileri bir nevi kategorize ederek arama, listeleme ve anlık takip etmeyi sağlamakta. Instagram Mağazanızda satış yapmanın püf noktalarından olan etiket kullanımı bu yüzden önemli bir kural.
Popüler etiketler, ve gündem ile ilgili olan etiketleri kullanarak iyi oranda beğeni ve takipçi kazanabilirsiniz.
tagsforlikes.com Adresine Giderek en popüler etiketleri ve diğer bütün etiketleri kategorize etmiş durumdalar. bu siteyi ve benzeri siteleri takip ederek gönderilerinizin etkileşim oranını arttırabilirsiniz.
Google / Popüler hastag / Araması ile iligili bir çok etikete ulaşabilirsiniz.

Filtrelerini Abartmadan Görselleriniz için Kullanın

instagram-filtreleri

Instagram satışlarınız için Adobe ps programları ile düzenlemeler yapmıyorsanız Instagram'a ait filtre seçeneklerini kullanarak görsellerinizi dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Fakat bunu uygularken görseli filtreye boğmamaya özen gösterin. Kontrast değerlerini azaltmak, görüntüyü keskinleştirmek ve bir çok ayarlama ile uygun duruma getirerek Instagram için bu teknikleri gözden geçirebilirsiniz.

Müşterileriniz için Çekiliş ve Yarışmalar Düzenleyin

hediye

Instagram mağazalarının Satış tekniklerinde diğer bir püf nokta ise yarışma, çekiliş ve kampanyadır. Etkileşimlerinizi, yorum, beğeni ve ürün satışınızı en üst düzeye çıkarak işlemlerden bir tanesi ise bu kampanyalardır.

Zamansal olarak yarışma ve çekilişlere özen gösterin ve ödülü müşterinize ulaştırırken fotoğraflandırarak paylaşımlarınızın arasına ekleyin.

Mağazası Olan diğer Kullanıcıla ile iletişime geçin

iletisimegecin

Bu satış tekniği oldukça etkili ve güzel bir püf noktadır. Görkem Hanım çanta satıyor ise saat satan bir Instagram mağazası ile iletişime geçip repost uygulaması ve türevi paylaşımlar ile müşteri kitlenizi genişletin.

Bu işlemi yaparken anlaşacağınız hesapların mağazanız ile ortak bağlantıları ve paydaları olmalı aynı kitleye hitap ediyor olabilmelisiniz. Bu sayede çok hızlı bir takipçi kitlesine ulaşarak, dostlar ve müşteriler kazanmış olacaksınız.

Mağazanıza Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızı Bağlayın

sosyalmedyahesaplarinizibaglayin

Instagram Satış Tekniklerinde bu bir kuraldır. Sadece Instagrama gömülmek pazar payınızı azaltacaktır. Instagram uygulamasının sizin için sunduğu bu özellik ile Flickr, Facebook, Tumblr ve Twitter Hesaplarınızı bağlayarak gönderilerinizin otomatik paylaşımını sağlayacaktır. Böylelikle eş zamanlı bir çok kişiye ulaşarak satışlarınızı yükseltebileceksiniz.

Siparişlerinizin Resimlerini Fotoğraflandırarak Hesabınız da Paylaşın

musteriyorumlari

Zaman zaman Instagram satışlarınız için göndermek üzere paketlediğiniz kargo kutularının resimlerini çekerek Mağaza hesabınızda paylaşın. Böylelikle müşterileriniz profesyonellik ve gerçekliği hissedecektir.

Markaların Instagram Hesaplarını Takip Edin

markalar

Instagram satışlarınızı arttırmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız Markaları takip edin! sizlere ücretsiz eğitim ve fikirler verecektir. Örneğin, Instagram @cocacola hesabına göz atabilirsiniz. Sadece kola için yapılan çizilen o kadar çok görsel içerik mevcut ki ürün pazarlamanın dibine vuruyorlar desek doğru bir terim olur. Size en yakın markaları takip ederek yaptıkları viral, kampanya, yarışma ve bir çok paylaşımı taklit ile revize edip kendinize uyarlayabilirsiniz.

Büyük markaların bütün içerikleri yapılan testler ve analizler sonucu meydana gelmekte. Bu sayede hiçbir analiz yapmadan hazır kampanya modeline ve pazarlama stratejisine sahip olabilirsiniz.

Sadece Instagram Kullanmayın!

Ürün satışı için sadece sadece Instagram kullanmak sizi rakiplerinize karşı her zaman geriye atacaktır. Diğer bütün sosyal medya platformlarda yer alın. heryerde reklamınız ve bilinirliğiniz olsun. Bunu sadece siz yapmıyorsunuz.

Mağazanız İçin Analizler Gerçekleştirerek İçerik ve Ürün geliştirmesi yapın.

Instagram Satış Tekniklerinde en önemli konulardan birtanesi ise takipçi analizidir. Takipçisinin ne olduğunu bilmeyen bir satıcı doğru strateji çizemeyecek ve satış ve reklam çizgisini tutturamayacaktır.

Instagram Satışlarının püf noktalarından olan analiz için minter.io  gibi araçları kullanmanızı Şiddetle tavsiye ediyorum. Minter size 6 günlük bir ücretsiz raporlama hesabı sunacaktır.

Bu uygulama sayesinde Takipçilerinizin yaş kitlesini, Cinsiyetlerini, en çok ilgisini çeken ürünleri ve en aktif oldukları zaman aralıklarını çok detaylı bir şekilde sunacaktır.

Böylelikle Cinsiyet ve yaş kitlenizi öğrendikten sonra 18 25 yaş arası getirdiğiniz çantalar yerine 25 40 yaş arası getireceğiniz çanta satışlarını arttırabilirsiniz.

Memnun Müşterilerinizin Ekran Görüntüsünü Paylaşın

Evet son zamanlarda sıkça yapılan uygulamalardan biride Memnun müşterilerin Ekran görüntülerini paylaşmak. Doğru ve güzel bir uygulamala olarak görüyorum.

Abartmamak kaydıyla ekran görseli özenle hazırlanmış bir şekilde Instagram Mağaza Hesabınızda Paylaşabilirsiniz.

Sadece Satış yaptığınız ekran görüntülerini değil, aynı zamanda yorumlarıda biriktirerek güzel bir tasarımla paylaşabilirsiniz.

Sizi Takip Edenleri Şaşırtın ve Onların Gönderilerini Beğenip yorumlayın

Sizi takip edenleri ve müşterilerinizi şaşırtarak onların yüklediği resim ve videolara yorum bırakın ve beğenin. Böylelikle sizi takip edenler ile daha sıcak bir temas kurmuş olacaksınız. Aynı zamanda onlarda sizin her gönderinize karşılık beğeni ve yorum yapacaktır.

 

Forum ve Bloglara Instagram kullanıcı hesap isim ve linklerini yorum olarak Bırakın ve Tavsiye edin

Instagram mağazanızda ürün satışı yapıyorsanız ve bir e-ticaret siteniz yoksa sadece Instagram bağlı kalamayın!

Herkesin takip ettiği blog ve forumlarda Kendinizi tanıtacak kısa bilgiler ile hesabınıza trafik çekmeyi unutmayın.

 

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

2 Comments

  1. Parvin dedi ki:

    Guzel bir aciklama olmus. Tesekkur ederim.

Bir Cevap Yazın