Neden Sosyal Medya ile Pazarlama ?

Dijital Pazarlama ağının can alıcı noktasıdır aslında " Sosyal Medya " Müşteri Pörtföyüne en geniş şekilde ulaşabildiğimiz platformdur kendileri.

Peki Neden Sosyal Medya İle Pazarlama ?

İnternet Kullanıcılarının kitlesel yoğunlukta bulundukları başlıca platform sosyal medyadır. Online sayısı ve aktifliği açısından tartışmasız zirvede bulunmasından dolayı bizlere canlı analizler vermekte.

Sosyal medyada yaptığımız kısa ve uzun süreli denemeler ile kitlesel müşterilerin dikkatlerini nasıl çekmeyi ve ne gibi çözümler sunmayı bize berrak bir şekilde gösteriyor. İyi bir analiz, kitlesel değerler ve geri dönüşüm oranlarını hızlıca takip edebiliyoruz.

Yapılan viral reklamlar ve ilgi çekici konular ile eğlence içinde müşterilerimize ulaşmayı rahatlıkla sağlayabiliyoruz.

Markalaşma yolunda emin adımlar ile ilerlerken belirli bir kitleye hitap ediyoruz, bu kitleyi kaybetmemek için satış politikaları, kampanyalar ve bir çok eylem gerçekleşiyor. Bu konuda yapılan hatalar marka'ya zarar vermekte var olan düzeni al aşağı etmektedir

Sosyal Medya ile Pazarlama Manifestosu

En büyük problemlerimizden bir tanesi sürekli satış odaklı çalışmamız. Var gücümü ile ürünlerimizi sergilememiz ve bir an önce sataş rakamlarını yükseltme gayreti içerisindeyiz. Bunları yaparken aslında birçok müşteriyi farkında olmadan kaybediyoruz.

Bazı hataları gözler önüne sermek gerekmekte, Örneğin

Sürekli ürün paylaşımları ve ürün anlatımları var olan müşteri pörtföyünüzün zihninde " Sürekli satmak isteyen, Para sevdalısı firma " etiketini yapıştırıyor.

Çok fazla kurumsallık mevcut. Günlük hayattaki mağazalarımız da  Gelen müşterilerimizi en iyi şekilde tebessümler eşliğinde karşılayan personellerimiz mevcut. Peki sosyal medya hesaplarımızda neden bunu gerçekleştiremiyoruz ?

Müşterilerimizin arasına girip içlerine karışmamız gerekmekte.

Sürekli Ürün sergilemek yerine Müşteriyle online birebir temas kurmamız gerekiyor. Bunu nasıl başaracağız sorusuna ise şöyle karışık vermeliyim.

 • Facebook Paylaşımı

Merhabalar en değerli Müşterilerimiz 🙂 Sizlerin yeni istekleri ve düşünceleri doğrultusunda en güzel  kampanyaları oluşturuyoruz, Sizler ne dersiniz ?

Bu kısacak Paylaşım ile müşterilerinizin görüşlerini almayı onlarla iletişime geçmeyi sağlayacaksınız, böylelikle müşteri kitlesinin zihnin de müşterisiyle ilgilenen düşüncelerini önemseyen sıcak bir firma izlenimi vermektesiniz. Emin olun bu gibi müşteriye dayalı çalışmalar satışlarınızı ve bilinirliğinizi arttıracaktır.

Bu işi çok iyi yapan Türk firmalarıda mevcut. İsimlerini yazma gereği duymuyorum az çok tahmin ediyorsunuzdur 🙂

Kategoriye Uygun Alakalı Etkileşim

Bu kuralı ben koyuyorum.

Bir Ayakkabı firması olduğunuzu hayal edin. Bu firma düzenli ürün sergilemesi yapacak fakat müşterilerinin ilgisini çektiği gibi doğru ve orantılı olarak satışlarını'da yükseltmesi gerekiyor.

Sizce Ne Yapmalı ?

Örneğin Ayakkabının Üretiminde  kullanılan derinin nasıl yapıldığını kısa ve öz bir şekilde anlatan bir video tanıtımı yapması nasıl olur ? bence oldukça hoş ve etkileyici.

Neden Derseniz sebeblerini sıralıyorum.

 • Kısa bir video ile Marka tanıtımı
 • Müşteriye yeni bir şey öğretirken markanızı tanıtmak
 • Müşterilerin Firmanızın işini ne kadar Öz verili ve kaliteli yaptığını anlamaları
 • Bilinirliğinizin artması
 • Video  Tüm platformlarda uygun bir şekilde paylaşıyor olabilmeniz.
 • Sadece Ayakkabı derisinin nasıl üretildiğini bilmek isteyenlerin Video ya ulaşıp sizleri tanıması
 • İleriye dönük değerlendirici bir yatırım çalışması olması.
 • Ayakkabı derisinin nasıl yapıldığını anlatmak isteyen Firma, okul, web sitesi ve birçok alanda videolarınıza erişmeleri

Toparlıyoruz

Yapacağınız çalışmalarda kendinizi müşteri koltuğuna oturtarak onların düşüncelerini ve onlarla nasıl temas kuracağınızı araştırmanız gerekiyor.

Ciddi miktarda buna yoğunlaşarak markanız için zaman ayrılması gerekmekte.

Yapacağınız yatırımların bir sonraki adımda da kullanılabilecek düzeyde olup, gelirlerinizi doğru bir şekilde kullanmanız.

Kendinize iyi bakın selametle kalın 🙂

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

1 Comment

  Bir Cevap Yazın