E-ticaret Başlangıç Sorunsalı

E-Ticaret pazar payının yükselmesi ile birlikte işletmelerin satış kanallarını hızlı bir şekilde online'a geçiş süratini görüyoruz.

İşletmeler E-ticaret sektörüne adım attığı anda kendilerini büyük bir bilgi kirliliği/çokluğu içerisinde bulmakta. Bu kirliliğin içerisinden sıyrılmak ve doğru sonuca ulaşmak için ise; tecrübe edinmiş kişilerin görüşleri/yorumları ve tavsiyeleri gerekiyor.

Yeni startup ve Sektör profesyonelleri işletmelerini online'a taşımak isteyen girişimciler, E-ticaret'e nasıl başlayacağını, Hangi E-ticaret yazılımını kullanacağını sorunsuz ve hızlı şekilde nasıl aksiyonlar alacağının araştırması içinde. Bu konuları aşama aşama kaynaklandırmak niyetindeyim.

Kullandığım yazılımları artı ve eksileri ile beraber sınıflandıralım 🙂 Edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak, yaptığım hataları veya başarıyla sonuçlanan detayları aktarmak istiyorum.

Sektörünüz nedir? Bu sektöre ne kadar hakimsiniz ve ihtiyaçlarınız neler?

Yeni bir girişimci iseniz, çalışacağınız sektör hakkında bilgi birikiminiz yok ise " nasıl hızlı para kazanırım? " Değil! " en sağlıklı şekilde nasıl bilgi edinirim?" seçeneceğine başvurmalısınız. Zira hakkında bilgi sahibi olmadığınız sadece gelir modelini düşündüğünüz bir sektör size kazanç yerine zarar verecektir.

Yeni Girişimciler için detaylar ve sektörün profesyonellerine Hitaben.

E-ticaret pazarına " bir site kur ürün yükle para kazan " mantığıyla girmeniz " bir site kur ürün yükle paranı batır " ile sonuçlanacak. Bu söylemlerim sizlerin dikkatini çekmeyebilir. Sonucunda " bizim mehmet abi instagram sayfasından ürün sattı şimdi sitesi var ne paralar kazanıyor? " düşüncesi zihninizde dolaşıyor ise yazdıklarımı okumadan sekmeyi kapatarak siteden ayrılabilirsiniz.

Başlarken, Sektör Analizi yapmak

Çalışacağınız sektöre kısa sürede hakim olamasanızda, sektörün ne olduğunu kimlere hitap ettiğini, hedef kitlenizin ne olduğunu  ve bir çok detayında bilgi sahibi olacağınız anlamına gelir. Hatta o sektöre girmemeniz gerektiğini, girdiğiniz takdirde ayırdığınız bütçeyi hiç edebileceğinizin farkına bile varabilirsiniz.

Örneğin, Saat Sektöründe girişimcilik sergileyecek iseniz ürünü kimlere hitap edeceğinizi detaylıca sınıflandırmanız gerekmekte. Ürün tedariğini nasıl sağlayacağınızı, Bu sektörün Sezonsal hareketliliğinin nasıl olduğunu, Kadınların mı, erkeklerin mi? daha çok ilgi gösterdiğini, Satın almanın hangi yaşlar arasında, hangi markalar arasında ve en çok nasıl modeller arasında olduğu hakkında birikim sağlamalısınız.

 • Ürün ile ilgili yaşayacağınız sorunlarda ne gibi çözümler üreteceksiniz?
 • Tedarikçiniz ile yaşayacağınız sorunlarda B,C,D planınız ne olacak?
 • Ürün iadeleri ve değişimleri konusunda ne düşünüyorsunuz? nasıl çözüm üreteceksiniz?
 • Ürün karlılığınız Personel/Reklam/Sevkiyat/iade ve giderler ile ölçümlediğinizde sürdürebilirliğinizi sağlayabilecek misiniz?
 • Markalaşmayı düşünüyor musunuz?
 • Ürün kalitesiniz ve fiyat segmentiniz ne olacak?
 • Asıl hedef kitlenizi belirlediniz mi?
 • Bu girişim için dönemsel reklam bütçesi ve gelir/gider durumunuzu detaylı gözden geçirdiniz mi?
 • Ürününüzün tamir ve hasar gibi olası durumlarda hızlı çözüm sunabilecek misiniz?
 • Girişiminizin devamlılığı ve profesyonelliği için Tecrübeli bir ekibe sahip misiniz?
 • Dropshipping yapmayacak iseniz, Ürün çekimi için bir stüdyo ile görüşme sağladığınız mı? veya gerekli stüdyo ortamı kuruldu mu, Fotoğrafçı/Grafiker gibi teknik insanların bulunduğu bir ekip oluşturdunuz mu?
 • Tekli ürünlerin mi satışını yapacaksınız veya " özel tasarım vb " Tekstil sektörü gibi yüz binlerce modele sahip bir sektöre mi girişeceksiniz?
 • E-ticaret hukuku hakkında bilgi sahibi misiniz?

Bu Maddeler çok çok fazla uzatabilirim. Benden çok Sizlerin kendinize bu soruları sormasını ve gerekli hassasiyeti göstermesini istiyorum.

Şimdi geldik ne yapacağımıza? Hadi başlayalım!

Mağaza/Mağazalarınız var ise;

Sektörünüz nedir? Tekstil mi? Gıda mı? Aksesuar mı?  her halükarda sirkülasyon sahibi bir sektörde olmalısınız. E-ticarete giriş sağlayacak iseniz ilk işiniz Stok kontrolünü nasıl sağlayacağınız sorusu olacaktır. Büyük işletme zincilerini kullandıkları Otomasyon/stok/muhasebe yazılımları olmakta. Örneğin " Nebim, Mikro, Dia vb vb " gibi yazılımlar.

Önceliğiniz hangi Stok takip sistemini kullandığınız/kullacağınız olduğudur. Bu yazılımların E-ticaret sistemlerine entegre olup olmadığını yetkinliklerinin ve örneklerinin bulunup bulunmadığını öğrenmenizdir. genellikle bunun için Yazılımı aldığınız resmi internet sitesinde veya sizlere destek sağlayan kişi ve kuruluşlardan öğrenebilirsiniz.

Bu programları kullanmamanız durumunda fazla ürün çeşitliliği stok takibi, çok hareket gören ürünlerinizin belirlenmesi, raporlaması, yeni ürünleri eklemek veya mevcut ürünlerin stok arttırımlarını sağlamak sizler için büyük bir kaos sebebi olacaktır.

Bu sizin hangi e-ticaret yazılımını veya E-ticaret paketini kiralayan firmayı tercih edeceğiniz anlamına geliyor.

Mağaza vb işletmeleriniz yok ise;

Sirkülasyonu yüksek bir sektör mü seçtiniz? ürün çeşitliliğiniz yüksek/düşük mü? bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Mağaza sahiplerine yönelendirdiğimiz soruların çoğunluğu geçerli. Yüksek ürün hacmine sahip olacaksanız stoklarınızın takibi için alternatif ve uyumlu yazılımları araştırmak ile yola başlayabilirsiniz.

Ürün çeşidi az bir sektör ise diğer konuya geçebiliriz.

Muhtemelen az bir ürün gurubu ile satış yapmak istiyorsunuz ve niyetiniz Hangi e-ticaret yazılımı veya sağlayıcısı? bunu öğrenmeden önce şuan okuduğunuz yazıyı bitirmeniz ve sonraki yazı dizilerini takip etmeniz gerekiyor. Sizin için en uygun cevabı bulacağınıza eminim. bir kaç saatinizi ayırarak işletmenize uygun yazılımı tercih edebilirsiniz.

E-ticaret sektöründeki Ödeme Kanalları nelerdir?

satış yaptığınız ürünlerin  ödemesini alabileceğiniz 3 farklı tahsilat yönetemi bulunmakta. Bunlar;

not: turkcell,vodafone,türktelekom ve bkm express gibi ödeme kanalları mevcut fakat kullanım oranları düşük bilginize.

Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme ile tahsilat kendi içerisinde ikiye ayrılmakta yine bunlar;

 • Kapıda Ödeme Kredi Kartı
 • Kapıda Ödeme Nakit

Anlaştığınız kargo firması ile Müşterilerinizden nakit veya kredi kartı ile ürün teslimatında ödeme alabilirsiniz.

Kredi Kartı

Kredi Kartı ile ödeme almanız için Bankalar ile görüşüp sanal pos hizmeti almanız gerekmekte. Bankalar ile sanal pos'u nasıl alacağınızı bilmiyorsanız Google'a Sanal pos yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin Yapı Kredi bankasının Sanal Pos hizmeti için bu sayfaya " Yapı Kredi Sanal Pos " göz atabilirsiniz.

Bankalar ile tek tek uğraşmak istemiyorum. Zamanım yok  gerekli komisyonları öderim zaten banka ile aynı parayı alıyorlar diyorsanız. Banka ile sizler arasında aracı olan kolay adımda tüm bankalar ile anlaşma sağlayan sanal pos firmaları bulunmakta. E-ticaret girişimcilerinin çoğunluğu bu platformları güvenle kullanmaktalar.

Pos firmasını tercih etmeden önce Yazılımınız ile entegrasyonu, Yıllık ödeme ve komisyon tutarlarını incelemenizde fayda var. Çokça bilinen ve kullanılan Sanalpos firmalarının listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Ayrıca Sanal Pos hizmeti veren firmaların listesi aşağıdaki gibidir.

 • Garanti Bankası Sanal Pos
 • Yapı Kredi Sanal Pos
 • Akbank Sanal Pos
 • İş Bankası Sanal Pos
 • Finansbank Sanal Pos
 • Teb Sanal Pos
 • Fortis Sanal Pos
 • Denizbank Sanal Pos
 • ING Bank Sanal Pos
 • HSBC Sanal Pos
 • Anadolubank Sanal Pos
 • Halkbank Sanal Pos
 • Kuvettürk Sanal Pos
 • Türkiye Finans Sanal Pos

Havale

Havale yönetimi ile ödeme almak için Firmanıza veya size ait Hesap/IBAN bilgilerinin yer aldığı bir sayfa ile müşterilerinizin havale ödeme gerçekleştirerek satın alma işlemine başvurabilirler.

Bu yazımda E-ticarete başlamak isteyen girişimciler için başlangıç ve genel açıdan bilgileri aktardım bir sonraki yazımda, yeni bir yazı ile devam edeceğiz 🙂

 

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

Bir cevap yazın