Blog Sitesi Nasıl Olmalı?

Blog Sitesi Nasıl Olmalı?

 

Blog Sitesi Nasıl Olmalı? yazıma başlarken Tasarım ağırlıklı bilgiler vermek istiyorum.  Bir blog sitesi nasıl olmalı?  blog sitesi açarken nelere dikkat edilmeli ve  Blog sitesi için hangi alt yapıyı kullanmalı? gibi soruların Beraber cevaplandıracağız.

# Blog Sitesini Açmaya Başlarken

Blog Sitesi Açarken Dikkat etmemiz  ve araştırmalar yaparak kesin kararlar almamız gereken ilk madde ise Kategorimiz ne olacak?  Bu soruyu kendinize sormanızı istiyorum.

Uzman olduğunuz bir alan mesleğiniz veya hobi olarak ilginlendiğiniz bilgi sahibi olduğunuz konular nelerdir? Bu otomobil olabilir, tarih olabilir, moda olabilir, Teknoloji olabilir veya sağlık olabilir.
Kategoriler uzadıkça uzar buna karar vermeniz gerekiyor. Kurmaya başladığınız blog sitesinin devamlılığını sağlamak için sizin bilgi birikimine sahip olduğunuz bir alan olması çok önemli.

Nedeni ise belirli bir içeriğe ulaştıktan sonra verimli yazılar yazamayacağınız, gelen sorulara cevap veremeyeceğiniz, yazmaktan bıktığınız ve kapatmak zorunda kalmayacağınız bir Kategori seçmelisiniz.

Böylelikle yazdıkça zevk aldığınız soru soruldukça neşeyle cevap verdiğiniz bir platform haline gelecektir. Hem maddi gelir sağlayacak hemde büyük bir hobi olacaktır.

Blog Sitesi Nasıl Olmalı?

Önemli bir diğer konu ise Site isminizdir. Uzun ve anlamsız kısa veya anlamsız isimlerden kaçınmak yaptığınız işe uygun arama isimi bulmanız gerekiyor. İsim arayışı her Blog yazarının zorlandığı bir konu 🙂

İsim fikri gelmediği zaman bildiğiniz ve takip ettiğiniz blogları veya ufak bir araştırma yaparak Alanınıza yakın gözde blog sitelerini inceleyin.

Bu sayede zihninizde Blog sitesi ismi için fikir edinmiş olacaksınız. Site isminizi seçerken Ziyaretçilerin unutmakta zorlanmayacağı isim olmalı.

İsminiz bir sonraki adımda anlatacağım Blog sitenizin logosunu da kapsamalı.  Güzel logolar güzel isimlerden türer Örneğin: Apple

Blog Sitesinin Logosu Nasıl Olmalı ?

Blog site ismi Nasıl olmalı dedikten sonra ciddi bir kriter olan logoya geliyoruz. İsminiz ile uyum içinde olan minimalist doğru renklerin bulunduğu logo Ziyaretçilerinizin zihninde yer edinecek.

Logo markayı ve kurumları en ön planda tutan bir zemin taşıdır. Kuracağınız Blog artık sizin bir markanız. Markanızı ikame ettirmek için özgün ve benzersiz logolar yapmalı/yaptırmalısınız.

Blog Sitesi İçin Hangi Platformu Kullanmalıyım?

Çok zor olmayan bu Soru için iki seçenek görüyorum biri Google Alt yapılı Blogger diğeri ise yüzbinlerce sitenin kullandığı WordPress.

Blog sitesi için WordPress'i tercih edenlerdeniz. Tamamen özelleştirilebilir alt yapısı ve Eklenti tema seçenekleriyle isteklerinizi ve yapacaklarınızı neredeyse kusursuz karşılayacak bir  alt yapıya sahip.

Hemen hemen bütün blog yazarlarının kullandığı wordpress. Güvenli ve binlerce Yazılım mühendisinin destek verdiği bir Açık kaynaklı Blog yazılımıdır. Microsoft ve bir çok Ünlü markanın tercih ettiği WordPress Alt yapısı sizin için ideal bir tercih ve vazgeçilmez olacaktır.

 

Blog Sitem İçin Domain ve Hosting Nereden Almayım?

Blog siteniz için domaini İhs Telekom'dan Alamanızı tavsiye ederim. Tabi tercihiniz bir türk firması olacaksa benim kanaatim bu yöndedir. Hosting tercihi ise karmaşık ve uzun soluklu deneyim gerektiren bir iş. Fakat çoğu Blog yazarının ve benimde kullandığım 2 Hosting firmasını önerebilir.

Başlangıç paketleri hız ve teknik destekleriyle sizlerin içini rahatlatacaktır.  Bunlardan biri Güzel Hosting diğer ise Turhost.

Blog siteniz için domain ve Hosting işlemlerini  ve WordPress Kurulumunu tamamladıktan sonra kuru fasülyenin faydalarına geliyoruz.

Blog Sitemin Tasarımı Nasıl Olmalı?

Çok dikkat ettiğim ve mız mız olduğum bir konu 🙂 Sadelikten yana olduğumu kendi bloğumdan görüyorsunuz.

Hangi kategoride yazacaksanız O alana hitap eden tema ve renkler belirlemeliyiz. Yazınızı ve yaptığınız işi yansıtacak renkler ve tema düzeni Hemen Çıkma Oranı Düşürmeye yarayacak ve ziyaretçilerinizi arttırmış olacaksınız.

Blog sitenizin tasarımında dikkat etmeniz gereken bazı maddeleri listeliyorum.

 1. Seçeceğiniz Temanın Responsive " Mobil ve Ekran Çözünürlüklerine Göre Değişen Temalar " Dikkat etmeniz.
 2. Seçtiğiniz kategoriye uygun ana renkler kullanmanız. Cırtlak ve itici renklerden uzaklaşmanız. Sitenizde Max 3 rengin dışına çıkmamayın. 3 ten fazla renk. Gözleri yorar ve dikkatin kolay dağılmasını sağlar.
 3. Blog sitenizin Temasına hız testi yapın. Pingdom  Google ve Gtmetrix Araçları ile Css ve Js sıkıştırmalarına Sayfa yüklenme hızlarına göz atabilirsiniz.  Hızlı Çalışan blog temaları AMO değerlerinize etki edecektir ve Ziyaretçilerinize hızlı bir kullanıcı deneyimi yaşatmış olacaksınız.
 4. Sizinle aynı kategoride bulunan Blog sitelerini Analiz edinin Tasarımlarını ve Renklerini değerlendirin. Renkler Kullanımında zorluk çekiyorsanız Tasarımcılar için Renk paleti Yazımdaki Adobe Kuler'i kullanarak uyumlu renkleri kullanabilirsiniz.
 5. Blog sitenizin tasarımında Kullanacağınız Font Makalelerinizin okunabilirliğini arttırarak ziyaretçilerinizin sayfa üzerinde süresini arttıracaktır. Bu konuda Google Fonts benzersiz font kataloğundan Türkçe karakter uyumlu fontlardan birini seçerek iyileştirmelerde bulunabilirsiniz.
 6. Blog sitenizin Tasarımında Yüksek boyutlu görseller ve grafikler olmadığına dikkat edin. Tasarımda kullanılan .png, .jpg ve gif uzantılı görseller sayfa açılış hızınızı doğrudan etkileyecektir.
 7. Minimalist tasarımlar seçmeye özen gösterin. Blog sitenizin tasarımı ne kadar minimal ve içerik odaklı olursa Bilinirliğiniz ve bir çok kriter çözülmüş olacaktır.

Blog Sitesindeki İçerikler Nasıl Olmalı?

Kullanıcıya doyurucu içerik sunmayan bir blog sitesi başarılı olmayacaktır.  Çok içerik yüksek hitler getirebilir fakat ziyaretçilere istedikleri bilgiyi vermeyen yazılar okunmadan ziyaretçilerin çıkmasına neden olur.

Bu nedenle doğru kategoriler ve doğru içerikler bulunmalı, kopya içerikten uzak durularak tatmin edici yazılar yazılmalı. Bunları sıralarsak eğer,

 1. Blog sitenizin içeriği için sonradan değiştirmek zorunda kalmayacağınız ve yazılarınızla doğru orantıda olan kategoriler oluşturun. Oluşturduğunuz kategoriler Takipçileriniz için kısayol ve filtreleme işlemine yarayacaktır. Başlarken her konuda yazarım şuda kategori olsun! diye diye onlarca kategori açmanın hiçbir özelliği olmayacaktır. Kategorilerinizi minimize edin ve ihtiyaç halinde veya yazmak istediğiniz bir kategoriye karar verdikten sonra yazmaya başlayın.
 2. Blog içeriğiniz için yazı başlığına ve yazılarınıza dikkat etmenizi tavsiye ederim. Öyleki içerikten bağımsız başlıklar ve ilgi çekici olmayan başlıklar kullanıcıyı okumak için tetiklemiyor. Bu durumda aksiyon alamıyoruz.
  Blog içeriğinizi yazarken çok uzun olmasından ziyade parça parça ve örneklendirmelerle görseller ile ziyaretçilerin gözünü korkutmadan aksiyon almayan çalışın. Bunu çok iyi bir şekilde yapan blogger arkadaşların olduğunu göreceksiniz. 1000 kelimelik yazıları bile sizlere bir bakışta okutabilmekteler. ben bunun neresindeyim bilmiyorum doğrusu 🙂 yazarak kendimi ne kadar ifade edebilirim meçhul 🙂
 3. Blog yazılarınız için görsellerden kaçınmayın bol bol görsel kullanmaya önem gösterin. Görseller okunma oranını doğrudan etkileyecektir. Google ve diğer arama motorlarında görsel sonuçlardan da trafik çekmeye başlayacaksınızdır.

Blog Siteniz için Site içi Seo ( On page seo )

Yeni blog yazarıysanız Seo çalışması nasıl yaptıracağım? gibi düşüncelere asla sahip olmayın. Yukarıda yazdığım kriterleri gerçekleştirdiğinizde doyurucu içeriklerle bir çok sıralamada zirveyi oynayabilirsiniz. Benim gibi ara ara yazmayın 🙂 siz sürekli araştırın ve sürekli yazın.

Kullanacağınız Blog altyapısının WordPress olduğunu varsayarak bir çok eklenti ve ipuçlarıyla kendi blogunuz için site içi ayarlamalar yapabilirsiniz.

WordPress seo eklentileri ve WordPress site içi seo kelimeleri ile bir çok kaynakta eklenleti ayarları, link düzenleri,  kelime hacimleri gibi bir çok yazar arkadaş güzel bilgiler vermiş durumda. Seo Kategorimi takip ederek ileriki günlerde yazacağım yazılardan faydalanabilirsiniz.  Blog yazılarınız çoğaldıkça bir çok Link ve çalışma yapmaya başlayacaksınız örneğin Tanıtım yazısı alırken yapılacaklar nelerdir? adlı yazımda bir tanıtım yazısının nasıl olması gerektiği hakkında detaylara yer verdim.

Yazacağınız yazılarda Arama sonuçlarında sıklıkla aranan kelimeler ve terimlerden yola çıkarak içerikler üretebilirsiniz. bu konuda Anahtar Kelime Nasıl Bulunur? Yazımda blog siteleriniz için anahtar kelime araştırması yaparken kullanabileceğiniz bir kaç ücretsiz tool ile Blog siteniz için anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Blog Sitemin Hitini Nasıl Arttırabilirim?

Herkesin Ana problemlemi bu zaten 🙂 hitler nasıl artar?

 1. Hitleriniz içeriğinizin kalitesi ve çoğunluğuyla doğru orantılıdır.
 2. Sosyal medyadaki varlığınız ziyaretçi çekmenize ve sabit takip kazanmasını sağlar.
 3. Diğer siteleri ve yazarları takip etmeniz onlarla iletişim kurmanız, yazılarına yorumlar bırakmanız bilinirliğinizi arttıracaktır.

 

Bu yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Zamanımın dar olmasından ötürü bazı konuları atlayabilirim. Hakkınızı helal edin okuduğunuz için teşekkür ederim. Blog siteleriniz için sormak istediğiniz sorular varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla.

 

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

Bir Cevap Yazın