Bölgesel Seo Nasıl Yapılır? En Geniş Local Seo Rehberi

Bu Yazımda En Kapsamlı şekide Yerel Seo, Bölgesel Seo veya Local Seo siz nasıl isimlendiriyorsanız artık Fazlaca Detaylara Girerek Güzel bir Rehber oluşturma gayreti İçerisindeyim. İşletmeleriniz ve Seo Çalışmasını sürdürdüğünüz firma Sitelerini en verimli şekilde istediğimiz konuma adım adım Getireceğiz.

Yazı İçerisindeki Ana Başlıklar

 

Kısaca Local Seo Çalışması Diye tabir ettiğimiz Özellik Google’un Size Şebeke Hizmeti veren servis sağlayıcınızdan ve Kullandığınız Cihazın Konum bilgilerine erişerek, Arama sonuçları içerisin de Size en yakın ve en gerekli İşletmeyi sunarak Kullanıcı deneyimini ve Arama Kalitesini arttırmaya yönelik bir özelliktir. Adwords‘un Son güncellemeriyle beraber bu özellik Google Reklamlarına büyük bir pay eklemiştir.

Öyleki Önümüz deki Süreçte Google Bölgesel Arama sonuçlarını daha kullanılabilir hale getirecektir. Bunu yaparken kendi Servislerini buna tam entegre ederek hem iyi bir pazar payı yakalayacak hemde ziyaretçilerine hızlı sonuçlar verecektir.

Yerel Seo Tekniklerimizi Adım Adım uyguladığımız da Başarı kaçırılmaz olacaktır.

İşletmeler için Yapacağınız Bölgesel Seo çalışmaları Adwords Kampanyalarınıza da Doğrudan etki edecektir. Neden mi? Reklam Alaka Düzeyi ve Açılış Sayfa Deneyimi Beklenen Tıklama Oranını Arttıracaktır.

Local Seo Çalışması Yapacağınız site Sizin veya müşterinizin olabilir. Hazırlamış olduğum kriterleri uyguladığınız andan itibaren yüksek Aksiyonlar alacağınızın garantisini veriyorum 🙂

Unutmanızı İstemediğim Zihninizde yer alması gerektiğini düşündüğüm Alttaki ipucunu Lütfen Not edin.

Kazanacağınız Her hit Potansiyel Müşteridir. Bunu Aksiyona dönüştürmek tamamen Sizin elinizde. Kısaca GETİR, KAZAN VE DÖNÜŞTÜR

Yerel Seo Rehberimize Başlarken

 • Domain Seçimi
 • Hosting Seçimi
 • Dedicated Class Ip
 • SSL Sertifikası

Yerel Seo ( Local Seo ) için Domain Seçimi : Firmanızı Markalaşma Yolundaysa veya Akılda Kalici bir ismi varsa Bulunduğunuz Bölgenin ismini vermenizi tavsiye etmem. Keyword Domain Etkisi olsada yüksek miktarda Arama sonuçlarına etki etmeyecektir. Örneğin: İzmitayakkabi.com , izmitkombiservisi, gebzeservis.com Gibi kelimeleri Domainleri seçmekte özgürsünüz. Marka bilinirliği dışında size eksi bir yön getirmeyecektir.

 Hosting Seçimi :  Local Seo çalışması yapacağımız için Türkiye Lokasyonlu sunucularda bulunan Hosting seçimi yapmamız bizim için güzel bir avantaj olacaktır. Dediğim gibi kriter kriter gideceğiz. Pazar payımız güçlüyse Masraflardan çekinmemeliyiz.

Yerel Seo için Dedicated Class Ip: Seo Hosting diye tabir edilen paketlerde bulunan bir özellik. Websitemize ait özel bir ip yeterli olacaktır.

SSL Sertifikası : Dedicated Ip Aldığımız Hosting için Ssl Sertifikası almamız gerekiyor. Dedicated Ip olmayan bir hosting için SSL alamayacazsınz. Neden Ssl Sertifikası Genellikle E Ticaret sitesinde kullanılan bir özellik. Veri transferindeki  güvenliği sağlar. Bilmeyenler için kısacası Tarayıcınızdaki Http Uzantılı Protokol Https Uzantısına dönüşerek Yeşil renge bürünecektir. WordPress.com’un Ücretsiz vermiş olduğu sub domainli Bloglarına bile artık Ssl özelliği geldi. SSL Sertifikasının doğrudan arama sonuçlarına etki ettiğini deneyimlemiş biri olarak tavsiye ediyorum. Ayrıca Ssl sertifikasını fark eden ziyaretçileriniz güvenli olduğu kanaatine varacaktır.

Yerel Seo için Site Kurulumu ve Kayıt İşlemleri

Bölgesel Seo Yapacağınız Sitenizin yazılımını seçmekte Karar verdikten Sonra Webmaster Konsollarına Kayıtlarınızı tamamlamanız Gerekiyor.

Kayıt işlemleri : Bunun için Google, Bing ve Yandex Webmaster Araçlarına İşletme Sitenizi ekleyip Kullanılabilir bir hale getirin. Yandex webvisor Özelliğini Aktif Hale Getirmeyi Asla Unutmayın! Webvisor nedir? diyen arkadaşlarıma kısaca açıklamam gerekirse, Siteye giren her kullanıcınızın cihaz bilgileri ve Ip bilgilerini alan ve  her hareketini Videolu şekilde Kaydeden daha sonrasında müşterilerinizin Davranışlarını İzlemenize Olanak sağlayan muazzam bir araçtır.

Bu işlemi Yaparken Robots.txt ve Sitemap.xml Bilgilerini Webmaster Konsoluna eklediğinize emin olun ve Tertemiz ayarlar ile güncelleyin.

Tema Tasarım Özellikleri : Websitenizin Temasını ve Tasarımını Hazırlarken Schema.org standartlarına uygun olduğunu Mobil Cihazlar için Responsive özelliğine sahip olacağını unutmayın.

Diğer siteleriniz için Kullandığınız Favicon özelliğini Yerel Seo çalışması yapacağınız Sitenizde de kullanmanız gerekiyor. Favicon Hem kullanıcı taraflı hemde arama motorları için iyi sonuçlar doğuracak kriterlerdir. Önemsemediğiniz küçük ayrıntılar Sizi yerinizden edebilir.

Bölgesel Seo İçin Title ve Meta Bilgiler :  Çok büyük öneme sahip bu özelliği en uygun şekilde kullanmanız halinde AMO Sonuçlarında hareketliliği kendiniz takip edeceksinizdir. Sektör ve Hizmet bilgisini Title ve Meta girdilerinizde mutlaka belirtin.

Örneğin :

İzmit Bayan Ayakkabı Mağazası – İzmitbabet.com

Yeni Sezon Bayan Ayakkabı modelleri İzmit Mağazamızda sizleri Bekliyor! Spor Ayakkabılar ve Özel günleriniz için en güzel ayakkabı modelleri Uygun Fiyata İzmit Babet mağazamızda.

Üstte yer alan örnek olarak verdiğim sitenin Title ve Description bilgilerinde İzmit’de bulunan müşterilerin Bayan Ayakkabı aramalarını yakalamak için oluşturuldu bilgiler var.

Başlık ve özet bilgilerini incelediğimiz de :

Bölge, ilçe, konum bilgisi : İzmit

Ürün Bilgisi : Ayakkabı

Long Tail Keywords : Bayan Ayakkabı, Spor ayakkabılar, Özel günler için ayakkabı, izmit ayakkabı mağazası, izmit ayakkabı mağazaları, yeni sezon bayan ayakkabıları, ayakkabı modelleri izmit

Zengin içeriğe sahip bu meta bilgiler doğrudan Arama sonuçlarına etki edecektir. Yukarıda oluşturduğum örnek Gerçeği teşkil etmemekle beraber Title bilgilerini oluştururken Aranma Hacimlerine bakmanızı tavsiye ediyorum Bunun için Anahtar Kelime Analizi yapmanız gerekmekte.

Aynı Şekilde Anahtar kelime analizi yaparken Rakip Analizi yaparak Rakiplerinizin Local Seo sonuçlarında nasıl göründüğü hakkında kısa bir rapor oluşturmanız bir sonraki adımlarda size fikir sunacaktır. Rakip Analizi Nasıl Yapılır? Yazımı okuyarak başlangıç yapabilirsiniz.

Local Seo Çalışması yaparken Sıkı araştırma yapamanız gerekmekte. Potansiyel müşterilerinizin Neler Aradığınız, Bölgeniz deki ihtiyaçların neler olduğunu bir sonraki Sezonda neler olacağını, bir kaç yıl sonra bulunduğunuz konumun Online hangi konuma geleceğini öngörerek yapacağınız çalışmalar, İleri dönemlerde maliyetinizi düşürecek sizi otoriter bir konuma sokacaktır.

Yerel Seo için Google İşletme Kaydı ( Google My Business )

İşletmenizi Ücretsiz Kayıt edebileceğiniz Google İşletme Kayıtları Google Arama Sonuçlarında Doğrudan görünmenizi ve müşterilerinizin size hızlı şekilde ulaşmasını sağlar.

googlemybusiness

Local seo yapacağınız işletmeniz Google Harita Kaydına Eklendiğinde Müşterileriniz konum bazlı aramalar yaparken İşletme bilgilerinizi Harita üzerinden rahatlıkla görebilir, yol tarifi alabilir ve Hatta Sizi Arayabilir.

Arama sonuçlarına etki Eden ve Yazımızın Ana teması Google My Business sayfanız olacaktır. Hemen Google My Business Sayfası Oluşturun.

Bölgesel aramalarda görünürlüğünüzü arttırmak için İşletmenizi Google’a taşımalısınız. Google Bu Servisi ile müşterileriniz hangi cihazı kullanıyor olursa olsun Sizi Haritalar, Google ve Google+ ‘ya elleyecektir. Google işletmeler Kaydınıza Başlarken Öncelik olarak işletmenizin bulunduğu konum sizden istenecektir. Koordinatları veya adresinizi yazdığınızda İşletmenizin bulunduğu bölge karşınıza çıkar. İşletmenin bulunduğu alanı doğru şekilde İşaretledikten sonra Karşınıza Altta yer alan Başlangıç Formu çıkacaktır. bilgileri doğru ve eksiksiz girin.

Google işletme Kayıt Formu
Google işletme Kayıt Formu

Girdiğiniz bilgilerden Sonra Google belli başlı kategorilere göre Doğrulama işlemi gerçekleştiriyor. Çoğu zaman size bir mektup gönderirken bazen Sizi telefon ile arayarak verdiği doğrulama kodunu kullanarak İşletme kaydınızı tamamlamanızı istiyor. Ziyaretçilerine Doğru bilgi sunmak isteyen Google’un bu konuda titiz olduğunu söyleyebilirim.

Doğrulama işlemini Başarıyla Yaptıktan Sonra Google İşetme Sayfanız için Özel bir kontrol paneli sayfasına sizi yönlendirecek. Hatta doğrulama için Mektup beklerken bu sayfaya girip düzenlemeler yapabilirsiniz.

Google Sayfanızı Görselleştirmeye Başlarken Sırası ile,

 • Firma Logonuz
 • Sayfa Kapak Resminiz
 • En Az 3 Tane Olmak Kaydıyla
 • İç mekan fotoğrafları
 • Dış mekan fotoğrafları
 • İş yeri fotoğrafları
 • Ekip fotoğrafları

Yerel Seo Çalışmasını Yaparken Tamamladığınız Google İşletme Sayfanızdan özellik sizden istediğim Kullandığınız Görsellere Özen Göstermenizdir.

Oldukça Kaliteli işinizi anlatan ve Tamamen Size ait olan Resimler kullanmanızı Kesinlikle Tavsiye Ediyorum.  Unutmayın Sizi Bu özenli görsel Çalışması seo için değil Tamamıyla sizi gören müşterinizin Dikkatini çekip dönüşüm sağlamanız içindir.

Google İşletme Panelinizde Kısaca Anasayfa, Bilgi, Fotoğraflar, Yorumlar ve Analizler Menüleri bulunmakta.

Google İşletme Bilgi Sayfası :  Bu Sayfaya Özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Harita ve arama sonuçlarında aksiyon Almak istiyorsanız işletme Sayfanızın Adını ve Hemen Yanına verdiğiniz Hizmeti, Çalışmalar Saatlerinizi, Telefon Numaranızı ve İnternet Sitenizin Adresini özveriyle doldurun.

Giriş Kısmında yer alan bilgi Sizin bir nevi Sloganınız işinizin tanımını yapan özet mahiyetindedir.  İşletme Sayfanız Ortalama 1 hafta içinde Arama sonuçlarında yer edinecektir.

Google İşletme, Harita Sayfası İçin Seo

Sayfanızın Tüm bilgilerini girdikten sonra Firmanızın Görünürlüğünü Arttırmanızı isteyeceğim. Çoğu işletme sayfası bir çok müşterisi olmasına rağmen yorumsuz ve puansız durumda.

 • Sayfanız Hakkında Yorumlar ve Beğeniler için Çevrenizden Destek Alın.
 • Müşterilerinizden Google Sayfanıza Puan vermesini yorum yazmasını isteyin.
 • Aynı şekilde Yakınlarınızdan Abartılmayacak şekilde işletme sayfasına yorumlar ile destek vermelerini isteyin.
 • Bu işlemleri yaparken Abartmamaya özen gösterin, zamana yayın belirli aralıklar ile eklemeler yaptırın.

Websitenizin İletişim Bilgisine İşletmenizin Bulunduğu Harita bilgisini embed kodları ile ekleyin.

Yandex Harita Rehber Kaydı

Local Seo çalışması yaparken Gözardı etmemeniz gereken Servislerden biride Yandex! Anlaştığı Yazılımlar, uygulamalar, Firmalar ve reklamlar ile Türkiyede oldukça etkin olan 2. Arama motorudur. Azımsanmayacak kadar ziyaretçiye sahip yandex müşterilerinizin size ulaşmasını sağlayan en güzel ve ücretsiz araçlardan biri.

Yandex Rehber Sayfasına Giderek işletme kaydınızı Tamamlayabilirsiniz. Bölgesel Seo çalışmalarının diğer durağı yandex navi uygulamasını kullanan bir çok kullanıcı var. Bütün arama motorlarının haritalar üzerindeki çalışmaları giderek artacaktır. Hatta bu gidişat bizi yerel seo çalışmalarına daha fazla sürükleyecek.

Yandex Aramalarında Harita ve konum bilgisini olduça iyi şekilde çıkarmakta. Gelen ziyaretçileri potansiyel müşteriye çevirmek ise sizin elinizde.

Youtube ve Vimeo ile Local Seo Çalışması


Bu başlığın oldukça dikkatinizi çektiğini biliyorum. Evet Tam olarak öyle! Youtube ve Vimeo Platformlarını kullanarak hem link kazanmış olacağız hemde Arama sonuçlarımıza doğrudan etki edecektir.

Peki bu nasıl olacak?

Özellikle Youtube ve Vimeo aranma sonuçlarında görünürlüğü çok fazla olan platformlar. Sadece bu iki platforma bağlı kalmadan diğer Video Paylaşım Hizmeti veren Platformlardan da çalışmalar yapabilirsiniz.

Video üzerinde Nasıl yerel Seo çalışması yapacağımıza gelirsek,

Kocaeli İzmit Merkezli Ayakkabı Mağazamızın olduğunu düşünün ve Kocaeli ilinin tüm ilçelerinde Şubelerimizin olduğunu varsayalım.

Gebze ilçemiz de bulunan şubemiz için 1 video hazırlamamız gerekiyor. Bayan Ayakkabı Modellerinin bulunduğu Görseller ile veya Video çekilmiş halde kısa videolar oluşturun.

İşletmeniz Adına Video Platformlarda üyelikler ve sayfalar oluşturun. Oluşturduğunuz bu sayfalar bu videoları yükleyin.

 • Yüklediğiniz Video Başlığına İlçe konum isimlerini, Hizmet Ürün ismi ve Firma İsminizi yazın.
 • Aynı şekilde etiketlerde bu bilgilere yer verin.
 • Video açıklama alanına Hizmet verdiğiniz Kategori veya Ürün hakkında detaylara yer verin.
 • Hizmetin bulunduğu Sayfanıza veya Anasayfanıza link verin.
 • Video bilgisine İşletme Adresine yer verin (Adres, Telefon, E-posta)

Facebook ile Bölgesel Seo Çalışması

Bulunduğunuz Sektörde Bölgenizdeki tüm otoriteyi elinizde tutmak istiyorsanız bütün kanalları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Yaptığımız her çalışma her adım Bizi müşterilerimize ulaştırıyor ve bilinirliğimizi arttırıyor.

İpucu
Unutmayın Müşterileriniz Size Gelmez, Siz müşterilerinize gidersiniz. Bilinirliğinizi arttırmak için göz önünde bulunmanız gerekir. Ziyaretçilerinizi Potansiyel Müşterilere Çevirmek için Sürekli Hazır olun.

Facebook Hesabınızdan İşletmeniz için Uygun kategoride Sayda oluşturun. Firma Sayfanızın Tüm bilgilerini Google My Business Sayfamızda doldurduğumuz titizlikte doldurun.

Logo ve Kapak resimlerine özen gösterdikten sonra, Sitenizin linki, Telefon numaranız, Hakkınızdaki bilgiler, Sloganınız, Çalışma saatleriniz gibi detaylara yer verin.

Ardından Facebook Business veya Basit reklam yöneticisinden Reklam vermek için hesabınızı oluşturun ve küçük miktarlar ile Firma konumunuza en yakın müşterilerinize ulaşmak için hazır olun.

Kullanımı kolay paneli sayesinde Hedef Kitlenizi ve Demografik ayarlarınızı yaptıktan sonra makul ücretler ile size en yakın müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Facebook Etkileşimlerinizi Arttırmak için 5 İpucu Yazımı okuyarak Firma Sayfanızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Facebook’un yanı sıra Twitter, Instagram Hesaplarıda oluşturabilirsiniz.

Local Seo için Yabancı ve Rehber Dizinlerine Kayıt olun

Pek çok firmanın Kullandığı Yelp ve yext.com Gibi Rehberlere Kayıt işlemenizi tamamlayın. Ülkemizde bulunan bir çok Kaliteli Firma Rehber Siteleri Mevcut.

Ortalama 7 8 Rehber Dizinine Üyelik Sağlayıp Firmanızın bilgilerini ve linkini paylaşmanız ivmenizi arttıracaktır. Local Seo Çalışmarın biride dizinlerdir. dizinler sizin gibi bir çok firmayı tanıttığı için genellikle aramalarda ilk sayfalarda olurlar.

Açtığınız sitenin içeriğini Tamamlamadan Arama motorlarında tam anlamıyla yer almadan dizinlere kayıt yaptırmanızı tavsiye etmiyorum! Belirli bir süreden sonra sitenizin görünürlüğü ve bilinirliği aratacaktır. Arama sonuçlarında indexlerinizin oturduğunu ve ziyaretçilerinizin arttığını gördükten sonra dizinlere kayıt yapabilirsiniz.

Local Seo için Websiteniz için Kritik bilgiler

Bölgesel Seo çalışmalarında Kazandığımız Ziyaretçileri Potansiyel Müşteriye Çevirmek için Kullanıcı deneyimini Arttırmak ve İlgi Çekici Düzenlemeler Yapmamız Gerekiyor. Bunları Sırasıyla Aktarıyorum.

Websitenizin Url yapısını mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Hizmet verdiğiniz sektöre göre url yapısını değiştirin.

Ayakkabı mağazasınız var ise izmitbabet.com/Spor/siyah-topuklu-ayakkabi

Şeklinde Kategoriye özel Link yapısı oluşturun.

Kullandığınız Görsellerin Kalitesine Dikkat Edin Çözünürlüğü düşük ve ilgi çekmeyen, işinizi anlatmayan görsellerin hiçbir faydası olmayacaktır. Dikkat çekecek yönlendirici görseller Kullanın.

Görsellerinizin boyutuna dikkat edin. Boyutu büyük görseller Sayfa açılış süresini uzatacak hem sıralamalarınıza etki edecek Hemde Müşterileriniz için Kullanıcı deneyimini azaltacaktır.

Görsellerinizin ne örümceklere takdim eden Alt=”görsel ismi” etkiketini kullanın. Görsel aramalardan trafik çekin.

Ziyaretçilerinizi Sayfanızda tutun, Müşteriye Çevirin!

Aksiyona çevirecek Cümleler, Görseller ve eylem butonları kullanın. Hemen çıkma oranını düşürmelisiniz. Hemen çıkma oranının ne olduğu ve nasıl düşürüleceğine dair Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?  yazımı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınızda Beğen, Paylaş, Etiketle yarışmaları düzenleyin. Paylaşımlar arttıkça Sitenizin Rank değeri artacaktır. her paylaşım birer sinyal ve ziyaretçi demektir.

Anasayfanız da Sizden Memnun olan müşterilerinizin Yorumlarına yer verin! Kaynağınız yoksa hemen kaynak oluşturun müşterileriniz ile iletişime geçerek Firmanız hakkında Yorum yapmasını isteyin. Bu oldukça dikkat çekici ve Satın almaya iten bir özellik.

Müşterilerinizi Sayfada Tutacak Fiyatlar, Kampanyalar Oluşturarak Dikkatini çekin. Almayacak olan bir ziyaretçinin aklına bu fırsatı değerlendirebilirim? Düşüncesini oluşturun.

Websiteniz Olduça Açık yol tarifi, Özetleyici ve etkileyici hizmet ve ürün bilgisi kampanya ve çalışma saatlerinize dair bilgilere yer verin.

Mümkünse Live chat Tarzı Bileşenler Ekleyerek ziyaretçileriniz ile hızlıca iletişime geçin.

Hreflang Etiketi ve Uluslararası Hedeflem :  Hreflang Etiketini <Head> Tagları arasında kullanarak Birden fazla dil ile yayı yapıyorsanız Google’a bunu bildirebilirsiniz. Aynı Zamanda Local Seo çalışmalarında işletmeleriniz için Google web konsol’a giriş yaparak, Arama Trafiği Menüsünden > Uluslararası Hedefleme Linkine tıklayarak  Ülke Seçeneğinden Türkiye Dil Seçeneğinden Eklemiş olduğunuz Hreflang Etiketinden dil seçimi yapabilirsiniz.

Size yakın kategoride bulunan Blog ve Forumlara yorum yaparak, Yorum Backlink alın.

Site Dışı Seo Çalışması Yapmak İçin Acele Etmeyin! Henüz ufak bir bebek olan işletme sayfanız için Alacağınız link ve tanıtım yazıları sizi ciddi zarara uğratabilir.

Uzun bir zaman harcayarak Aklıma gelen bilgileri aktarmaya çalıştım. Yazı içinde Güncellemeler ve düzenlemeler olacaktır. Yazının tamamını veya bir kısmını okuduğunuz için Teşekkür ederim. Lütfen yorum yapmaktan Çekinmeyin ve düşüncelerinizi benimle paylaşın. Mail ile abone olarak beni motive Edin 🙂

Kalın Sağlıcakla

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

12 Comments

Serhat Abalı Temmuz 29, 2016 Reply

Tebirkler! Uzun ve faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık

Nebi Kara Temmuz 29, 2016 Reply

Çok Teşekkürler Serhat, Dolu dolu ve eksiz bir yazı olmasını istedim.
Güncellemeler ve eklemeler yapacağım. 🙂

Sadık Toktaş Temmuz 29, 2016 Reply

Gerçekten Harika bir yazı olmuş. Hiç bu kadar geniş düşünmemiştim. Özellik youtube ve vimeo gibi siteler kımı, Facebook ile yapılanlar.
Bu şekilde yapılan sitelerin Adwords reklam kelimelerinin puanlarını arttıracağına eminim!
Dostum çok teşekkür ediyorum Mail adresimi ekledim takipteyim!

Nebi Kara Temmuz 29, 2016 Reply

Sadık ben Teşekkür ediyorum 🙂 İyi çalışmalar diliyorum.

ışıl.k Temmuz 29, 2016 Reply

Çok başarılı local seo çalışmasını E-ticaret sitemizde yapabilirmiyiz? Konya bölgesinde tarım makinalari satıyoruz bu bölgedeki aramalarda çıkmak için kendimiz çabaliyoruz. Yerel seo yaparak 1. Sıra hedefimiz var.
Tavsiyeleriniz nelerdir cevap bekliyor olacağım.

Son olaraj Seo ile alakali yazilarinizi PDF formatindada sunma şansiniz var mi acaba?

Teşekkürler.

Nebi Kara Ağustos 1, 2016 Reply

Işıl Hanım Merhabalar,

1. Sırada yer almak çoğu zaman dönüşüm sağlamıyor. Uzun kuyruklu kelime analizi yapmanız da fayda var.
Rakiplerinizi Analiz ederek hangi mecralarda aktif olduklarını ve ne gibi kampanyalar oluşturduklarını araştırmalısınız.
Bunun Akabinde Konum bazlı Facebook reklamları yapabilirsiniz. yerel arama sonuçlarında yer almanız ve makalede eklediğim maddeleri gerçekleştirmenizin ardından müşterilerinize her alanda ulaşmaya çalışıyor olacaksınız

Şuan Pdf için ekstra bir düşüncem yok notlarım arasına alıyorum.

iyi çalışmalar diliyorum 🙂

Eyüp Ceviz Ağustos 2, 2016 Reply

Selam Nebi,

Eline sağlık gayet güzel bir yazı hazırlamışsın. 🙂 Local seo çalışmalarında site link inşaası seviyesine geldiğinde ilk olarak kendi bölgesine ait haber sitelerinden işlem yapmaları mı daha doğru olur diye düşünüyorum sen ne dersin bu konu hakkında?

Nebi Kara Ağustos 2, 2016 Reply

Eyüp Merhaba,
Çok teşekkür ederim ☺✋
Site Dışı Seo için Acele etmeyin! Neden mi? Adlı yazdım da belirli kelimelerde otoriterliğini tamamlamamış siteler için yapılan çalışmalar ters etki oluşturabiliyor. Özellikle haber sitelerinden alınan tanıtım yazıları.

Ben Local Seo çalışması yapacağım site ile aynı bölgede bulunan bir haber sitesinden tanıtım yazısı veya direk link alacak olsam şunlara dikkat ederdim.

– Bulunduğum bölge ile ilgili içerik oranı ne kadar alakadar? sürekli aa ve dha tarzı haber servislerinden çekilen haberlerle mi yayın yapıyor.
– Bu sitenin kelime yoğunlu aktif olduğum il, ilçe, bölge ile ne kadar doğru orantıda.
-Local seo çalışması yaptığım bölgede bir kelime otoriterliği var mı?

bunları kısaca araştırdıktan sonra site dışı seo çalışmalarına başlardım büyük ölçüde faydasının olacağınıda biliyorum. içerik ve kelime yoğunlu çalışma yaptığımız bölge ile doğru orantıda olacaktır.

Peki alakasız bir haber sitesinden alacağımız çalışmalar bir etki sağlar mı? evet oda etki sağlayacaktır fakat ilk tercih ettiğimiz şartlara uyan haber sitesi kadar etkisi olmayacaktır

Sevgi Ekim 10, 2016 Reply

Hocam ellerine sağlık çok teşekkür ederim

Emir bertan Ekim 11, 2016 Reply

Hocam çok süper ve yararlı bilgi mükemmel…

Asansörlü Ev Taşıma Ocak 11, 2018 Reply

Teşekkürler hocam benim wep sitem her kelimede haritalarda çıkmıyor çıksada en sonlarda
birde busines.site ye backlink çalışması yapılırmı? tekrar teşekkürler

oktay cetintas Aralık 28, 2018 Reply

nebi bey çok güzel bir makaleye girmişiniz size teşekkür ederim seo hakkında bilgilendim

Bir cevap yazın