E-Ticaret Siteleri İçin Doğru Backlink Alımı ve Kullanımı

Merhabalar,

Backlinklerin Önemi noktasında bir çok uzman arkadaşımız hem fikir olmasada, backlink kullanımının ve Gerekli olup olmadığı konusuna değinerek, bu makalemi tamamlamak istiyorum.

Backlink Faydalımı, Etkisi var mı ?

Son güncellemeler neticesin de bazı Uzmanlara göre backlink eskiye göre değerini çok fazla kaybettiği söylenmekte.

Bu Konuya Katılmamak ile beraber Düşüşler ve yeni algoritmalar gereği bu süreç devam etmekte.

Backlinksiz bir arama sonucu düşünülemez. Google denediği ve sonrasında güncelleyip bu değişikliği kaldırdığı bir sonuçtur.

Milyarlarca sayfa, yüzbinlerce websitesi arasında ziyaretçilerine en iyi arama sonucu deneyimini kazandırmak için, bazı metotlar söz konusu. Backlink referans olarak kriterleştirildiği için, kaldırmak arama sonuçlarındaki verimliği ciddi miktarda zedeleyecektir.

Örneğin: Tıp Alanında Hücreler Olan Anahtar Kelimenin 383.000 sonuç var. Bu da demek oluyorki 383.000 ayrı sayfada hücreler hakkında bilgiler geçmekte.

Yine Tıp Alanında fark bir konuda, bilimsel makale hazırlayan bir doktor bu sonuçlarında hücreler ile ilgili en net bilgiyi veren bilimsel makaleyi okuyup, kendi yazdığı makalesinde kaynak olarak  Hücreler Hakkında Daha net bilgi için Hücreler  Tıklayın. Diye link vererek Hücreler makalesini doğru bir referans olarak sunuyor.

Bir çok referansın sonucunda, hücreler ile ilgili makale yazan blog arama motorlarının ziyaretçilerine daha açıklayıcı ve doğrulayıcı bilgi vermek adına sıralama kriterine değiştiriyor.

Kısacası bu bağlamda Backlink’in otoriterliğinin kaldırılması imkansız bir hal almış oluyor. Şahsi kanaatim de bu yöndedir.

E-Ticaret Siteleri İçin Backlink Nasıl Kullanılmalı ?

Aslında bu konu sadece e-ticaret siteleri için değil aynı özelliği veya benzer yapıyı kullanan birçok Websitesinde aynı mantık güdülmelidir.

Aşağıda Çizdiğim Grafikte bir E-ticaret Sitesinin Genel Yapısını ve Ürün Kategori Dağılımını Gitti Gidiyor Üzerinden Görsel Olarak İncelemenizi İstiyorum.

bisiklet-seo-eticaret-kategori

 

Yukarı daki Grafik Şemada Çocuk Bisikleti Almak isteyen ziyaretçinin Spor Kategorisi ve Ardından Bisiklet kategorisini seçerek Ne tür bir bisiklet Alacağını Kategorize etmiş Breadcrumbs Yapısı mevcut.

Bu Sayede Ziyaretçi doğru adımları izleyerek istediği çeşitleri sıralayabilmek de.

Sonuç olarak Seçtiği Bisikletin Ürününün Adı : ” Tunca Trapper Spider 16 Jant Bisiklet 4 – 7 Yaş ”

Burayada Kadar Herşey Çok iyi.

Bizimle Aynı Şemayı Kullanan bir çok rakibe karşı bu bisikletleri ne şekilde optimize ederek backlink dağılımı sağlayabiliriz ?

Kullanıcılar google ile ” tunca bisiklet, çocuk bisikletleri, 4 7 yaş bisiklet, ucuz bisiklet, 16 jant bisikletler ” gibi ana, otoriter ve türev kelimeleri aramaktalar.

Genel Yapılan Hata şu şekildedir.

Tunca Trapper Spider 16 Jant Bisiklet 4 – 7 Yaş Ürünü İçin bu ürün sayfasına backlink alımı yapılmakta veya çocuk bisikleti kelimesiyle anasayfaya backlik sağlamaktalar.

çocuk bisikleti araması için anasayfanıza gelen ziyaretçiler farklı sonuçlar ve ilgisiz ürünler ile karşılaştıkların sayfada durma oranları oldukça azalacak ve çıkacaklardır.

Kontrollü Backlink Alımı ile Kategori ve Ürün Bazlı Çalışma.

Bir Blog sitesine Tunca Bisiklet Markasının ürünlerine dair, makale içi backlink alımı yapacak iseniz kısacası ” tanıtım makalesi ” alımında Dikkat etmeniz hususlar Şöyledir.

2 ve max 3 linki Geçmemek Kaydıyla.

E-ticaret Sitenizde Bulunan Çocuk Bisikleti Kategorisine ait 1 Link

Tunca Markalı 1 Bisiklet Modeli Ürün Sayfasına ait link

ve Kaynak : siteadi.com adına bir link.

Bu Sayede Anasayfanızdaki Backlink Yükünü Azaltmış olacak ve doğru kelimeler ile doğru şekilde sıralama yapmış olacaksınız.

Bunun neticesinde  ” Çocuk bisikletleri ” Google Aramasında  Anasayfanız yerine,

” siteadi.com/spor/bisiklet/cocuk-bisikletleri  ” – Çocuk Bisikletleri Ana Kategorisini Otoriter Hale Getirmiş olacaksınız.

Yorumlarınızı İhmal Etmeyin Keyifli Çalışmalar Diliyorum 🙂

 

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

4 Comments

furkan albat Mayıs 27, 2016 Reply

Merhaba Nebi,
E-ticaret siteleri için daha fazla makale yazmanı temenni ediyorum. Son yediğim google cezasından sonra aylarca bu sıkıntıyı çektik.
Tamamen anasayfa ve ürün odaklı backlink çalışması yapmıştık. dediğin gibi kategori ve ürün kırılımlarına göre dağılım sağlandığında Google indexlenmesi ve kategori bazlı sonuçları elde edebiliyormuş insan

Serkan Kasım 1, 2016 Reply

Bu önemli bilgiyi paylaştığın için teşekkür ederim hocam eline sağlık

Hakan C Aralık 26, 2017 Reply

Faydalı bilgiler için elinize sağlık.

Gökhan Yaşar Şubat 2, 2018 Reply

Sonderece bilgilendirici olmuş hocam emeğinize sağlık
Sayfanızı takipteyim

Bir cevap yazın