Google AMP Project ile Tanışın

Google AMP Project Mobil cihazların yükleme sürelerini optimize ederek Hızlandırılmış Web Sayfalarını Ziyaretçilere sunan Teknolojidir.

Google Mobil Arama sonuçlarında zirveye çıkmak için bir çok teknoloji gelişmekte. Bunlardan Bir tanesi de Google'un Arama sonuçlarına yansıttığı Amp Teknolojisi. Google Amp nedir, Amp Seo kriteri olacak mı? Mobil Amp Nasıl Kullanılır?

Google AMP Project Nasıl Çalışır Kısaca

Google Mobil arama sonuçlarında Amp Teknolojisini kullanan websitelerini önbelleğine Alarak Ziyaretçilerini çok hızlı bir şekilde içeriği göstermeyi Hedefler.

Amp Alt yapısını kullanan web sayfaları Sıralamalarda hızlıca yükselmektedir. Sebebi açık Aslında Daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak.

google_amp_nebikara

Twitter, Pinterest, WordPress.com, Chartbeat, Parse.ly, Adobe Analytics ve LinkedIn Gibi Platformlar Web sayfalarını AMP Teknolojisine uyarlamaya başladı hatta arama sonuçlarında gözükmekteler.

Amp Nasıl Kullanılır?

WordPress Dışında farklı bir yazılım alt yapısı kullanıyorsanız, Amp Project Bağlantısını ziyaret ederek türkçe kaynağına erişebilirsiniz. Oluşturdukları Dökümanları Front end ve Back end Developer Ekibi ile paylaşırsanız hızlı bir şekilde entegre yapacaklardır.

WordPress Amp Nasıl Kullanılır?

WordPress için her zamanki gibi işler daha kolay ve hızlı. Amp Project WordPress için oluşturduğu eklenti sayesinde hiç bir ayar yapmadan websitenize Amp Teknolojisini Entegre edebilirsiniz.

Amp WordPress Eklentisi İçin WordPress Panelinizden Eklentiler menüsünden AMP yazıp aratarak Aşağıdaki Görselde Bulunan Resmi Eklentisini indirebilir ek ayar yapmadan kullanabilirsiniz.

Dilerseniz WordPress Amp Eklentisi Bağlantısına Tıklayarak Eklenti anasayfasına ulaşabilirsiniz.

Google Amp WordPress Eklentisi

Google Amp WordPress Eklentisi

Arama Sonuçlarında ne zaman gözükür?

Eğer Amp Entegresini tamamladıysanız sitenizin günlük hiti ve örümceklerin sayfanızı kontrol etme sürelerine göre değişir.

Amp Eklentisinin Çalıştığını kontrol etmek istiyorsanız Sitenizde Bulunan farketmeksizin bir içeriğin link sonuna /amp yazmanız yeterli olacaktır.

Hızlandırılmış Sayfalar

Hızlandırılmış Sayfalar

Google Webmaster Konsolu ziyaret ederek. Arama Görünümü > Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Menüsüne Tıkladığımızda Açılan Sayfada İndex 'lenmiş sayfaları göreceksinizdir.

Henüz yeni kurulum yaptıysanız bir süre beklemeniz gerekecek. Süreyi hızlandırmak için Yine Webmaster konsol yardımıyla Google Gibi getir aracını kullanarak bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Amp Project Katkılarıyla Seo

Web site sahipleri için Kilit Soru, Başkan Arama sonuçları ne alemde?  El Cevap : Amp Entegrasyonundan sonra Özellikle haber siteleri ve bir çok blog sitesi arama sonuçlarında zirveye tırmanmaya başladı. Google Amp için Slider şeklinde ilk sonuçlarda kullanıcılarına bu özelliği açık şekilde gösteriyor.

Ziyaretçilerin bilgiye hızlıca erişmesi için Amp arama sonuçlarına yansıtılarak doğrudan içerik görüntüleniyor. Kullanıcıların bağlantıya tıkladıktan sonra sayfanın açılması yaptığım bazı testlerde Saniyenin çokça altında saliselik rakamlara tekabül ediyor.

Amp Dezavantajları

Bu teknoloji henüz geliştirilmekte olduğundan ötürü Formlar, resim alanları ve bir çok özellik devre dışı diyebiliriz. Peki bu kimlerin işine yaramayacak?

E-ticaret Sektöründe olanlar için henüz bir faydası yok. Aynı şekilde Google Adsense ve benzeri Reklam platformlarıyla çalışan blogcular içinde bir etkisi olduğu söylenemez.

Açılan sayfada sadece Site isminiz Kullandığınız etiket ve eklentinin size verdiği bazı ek özellikler ile kişiselleştirebilseniz de reklam alanları yorum alanları ve bir çok özellik yok diyebiliriz.

Amp Avantajları

Her ne kadar Reklam Gelirleriyle çalışan web siteleriniz olsada Amp teknolojisinden mahrum olmanızı istemem. Zira Rakipleriniz sizden önce davranabilir.

En çok haber sitelerine yarayan bu teknoloji sizin Marka, İsim bilinirliğinizi arttıracaktır. Aynı zamanda Arama sonuçlarına doğrudan etki etmesiyle ziyaret trafiğiniz artacak diğer Kuyruklu kelimelerde tırmanışa geçeceksiniz.

Hemen çıkma oranınında ciddi düşüşler elde edeceksiniz.

Google Developer Tanıtım Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=lBTCB7yLs8Y

Sonuç

İleriki dönemlerde doğruca herkesin kullanmaya başlayacağı bu teknoloji kullanmanızı istiyorum. Yazıya Güncellemelerim olacak.  Kişisel Bloğumda yeni yeni Kullanmaya başladığım Amp teknolojisini tavsiye ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Kalın Sağlıcakla

 

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

Bir Cevap Yazın