Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı Nedir? (bounce rate)

Hemen Çıkma Oranı,  Tekil Kullanıcılarınızın tek sayfada istediğiniz içeriğe erişmeden ve o içeriğin etkileşime girmeden çıktığı yüzdelerdir. Hemen Çıkma oranını yükselten ve düşüren bir çok sebeb mevcut.
Hemen çıkma oranı Google’a kayıtlı içeriklerinizin sıralamasını büyük ölçüde etkileyen bir değerdir. Google ziyaretçilere istinaden doyurucu içerik, bilgi vermesi halinde bir sonraki ziyaretçilerine iyi bir arama deneyimi yaşatmak için  içeriklerinizi üst sıraya taşıyacaktır.

Hemen çıkma oranını tetikleyen faktörleri kısa bir şekilde ipuçlarıyla değerlendireceğiz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Ziyaretçileriniz Neden Sitenizden Hemen Çıkar ?

#1 Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür bu konuyu ele almadan önce Web Sitenizin Hangi kategoriye ait olduğunu hedef kitlesinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Kısacası Hemen çıkma oranını düşürmeyi ayırt edebilmemiz için bir Film izleme Sitesi ve Film Tavsiye sitesi arasındaki farklılıkları bilmemiz gerekiyor.

Film tavsiye sitesindeki içerik okuyucunun ortalama 2 ila 7 dakikasını alırken, Film izleme sitesi 10dk ila 3 saatlik bir değeri ele alıyor.

Hemen çıkma oranını düşürmek birazda hedef kitleniz ve kategorinizin ne olduğuna bağlı.

#2 Site Tasarımınızın ileri derecede kötü olması renk uyumsuzlukları ve kullanıcı arayüzü deneyiminin çok düşük olmasından kaynaklanmakta.

Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı göz yorgunluğunu arttıracak renkler, uyumsuzluklar, menülerdeki kargaşa ve erişe bilirliğin düşük olması ziyaretçinizin sayfanızdan ayrılmasını tetikliyor.

 

#3 Font Seçimine dikkat etmeyen web site sahipleri, Gözü yoran ve okuması zor olan font tercihleri ile ziyaretçilerinin içeriklerine etkileşime sokmadan istediği bilgiyi almadan sayfayı terketmesini sağlıyor.Font Tercihinizin nasıl olması gerektiği Sorusuna Google Fonts ile cevap verebilirim.

Google fonts Analizlerini kullanarak en çok kullanılan fontun en iyi font olduğu anlamına geldiğini çözebiliriz. Böylelikle Hemen çıkma oranını düşürmek için bir font tercihi yapmamız gerekiyor.

Fontların genel istatistik bilgilerini ve tasarımıza uygun fontu seçmek için https://www.google.com/fonts#Analytics:total Adreste Google Fonts kullanım detaylarına göz atın. Seçiminizi yaptıktan sonra https://www.google.com/fonts Adresinden seçtiğiniz fontu sitenize ekleyerek Kullanıcı deneyimini arttırabilir yüzdelik oranında, hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

#4 Site hızı temel ve son derece ciddi bir problemdir. Yapılan analizlere göre ağır çalışan ve kullanıcıyı bekleten sayfalar ziyaretçilerin hemen çıkmasını tetikliyor. Sabırsız bir millet olduğumuz için bu işlem daha fazla diyebiliriz 🙂

Site hızınızı test etmek ve site hızınızın düşüren faktörleri bulmak için benim sürekli kullandığım https://tools.pingdom.com/ ve https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ Araçlarını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Böylelikle html, js ve css sıkıştırmaları, Resim optimizelerini gözden geçirerek ziyaretçilerinize hızlı sayfalar oluşturabilir Hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

#5 Aşırı Reklamlar bulunan web siteler Kullanıcıların gözlerinin yorulmasına ve faydasız bilgiler verilmesi algısına sebep olmakta. Maymuna tokat at, muzu kap! Gibi popup reklamlar müşterilerinizi kaçırıyor! Reklam yerleşimlerinizi iyi yapmanızı ziyaretçilerinizi yormayacak reklam alanlarını hedeflemenizi tavsiye ederim. Hem de şiddetle!  bu gerçekten ciddi bir unsur dikkate alın.

#6 İçerik yazmak ziyaretçi çekmek için yazılmış yazılar ve içerikler hemen çıkma oranınızın en büyük düşmanlarından. Hit kazanmak ve reklamlardan iyi gelirler elde etmek için oluşturulan içerikler ziyaretçilerin kızarak çıkmasına ve istediği içeriğe erişmemesine sebep oluyor. Bu Yüzdelik değerlerinizi yükselterek sitenizin sıralamada gerilemesine etki ediyor

#7 Yazı içeriğinde yönlendirilen linkler ve içeriklerin olmayışı hemen çıkma oranını  etkiyen bir diğer konu. Tıpkı bu yazıyı okuduktan sonra Facebook Ürün Katalogları ile Yeniden Pazarlama Makalemi Okumanızı İstemem gibi 😉

#8 İlgi Çekici içerik ve Görseller kullanmak Sizlere Hemen çıkma oranının nasıl düşürüldüğünü kanıtlayacaktır.

Hemen Çıkma Oranınızı Detaylı İncelemek İsterseniz Yandex Metrica ve Google Analytics Hizmetlerinden Yaralanabilirsiniz.

Yandex Metrica Hemen Çıkma Oranı Ekran Görüntüsü

yandehemencikmaorani

Google Analytics Hemen Çıkma Oranı Ekran Görüntüsü

googlehemencikmaorani

 

Hemen Çıkma Oranı Nasıl düşürülür? Başlıklı Makalemizi okuduktan sonra sitenizdeki iyileştirmeleri yapabilir Arama motorlarında ciddi sıralamalar elde edebilirsiniz. Dilerseniz Tanıtım Yazısı Alırken Yapılacaklar Nelerdir Başlık Makalemi okuyarak Seo Çalışmalarınız için makaleler oluşturmadan önceki sorunları giderebilir ve Facebook Reklam Etkileşiminizi Arttıracak 5 İpucu  Yazımı okuyarak Facebook gönderi ve reklamları için yüksek etkileşimler alabilirsiniz.

Yorumlar motivasyondur. Yorumlarınızı ve sorularınızı çekinmeden yazabilirsiniz. Bol çalışmalar 🙂

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

7 Comments

Mehmet Barun Ağustos 11, 2016 Reply

ne yaptıysam bir türlü füşüremedim özellikle 1 2 haftadır %79

Nebi Kara Ağustos 11, 2016 Reply

Mehmet Merhaba,

Sitende kullandığın görsellerin kalitesine ve ilgi çekici olup olmadığını kontrol etmeni istiyorum. Aynı zamanda yazı başlıkların ve içeriklerin ziyaretçileri yönlendirmeli.

Yazını okuyan ziyaretçilerinin çıkmaması için yazıda neler olmalı? nasıl görseller kullanmalısın bunları sitenin kategorisine göre belirle.

Aynı Zamanda yandex metrica kullanarak ziyaretçilerini izleyebilirsin. Davranışlarını gözlemleyerek hatalarını kolaylıkla düzeleteceksindir.

Son olarak yazıdığın içeriğe uygun WordPress Tema kullanmanı tavsiye edeceğim. Kullanıdığın tema açıklayıcı ve sade olmasına dikkat et

Ahmet Ekim 4, 2016 Reply

Okuduğum makaleler içerisinde en iyisi olmuş. Paylaşarak bize de bilgilerinizi aktardığınız için teşekkürler.

full indir Mart 31, 2017 Reply

şöyle bir de ekleme yapayım google analytics hemen cıkmayı: kişi siteye girdi sadece tek bir sayfada durdu başka sayfaya gitmedi ve cıktı olarak algılar örneğin ben başka sayfaya şuan tıklamazsam hemen çıkma oranına senin için eksi puan olarak ekleneceğim. Metrikada ise hemen cıkma oranı 15 sn aşağısı geçerlidir sitene girdim 15 sn durmadım cıktım yandex bunu hemen cıkma olarak algılar bu yüzden ikisinin arasında fark olur.

Bir cevap yazın