Rakip Analizi Nasıl Yapılır? Ücretsiz Test Edin!

Rakip Analizi Nasıl Yapılır? sorusunu sorduğunuz an size bir çok soru oku yönelmekte. Rakip Analizi Teknikleri nelerdir? Seo ve Adwords Çalışmalarımız için Rekabet Ettiğimiz Rakiplerimizi Nasıl Analiz edeceğiz? E ticaret rakip analizleri veya Bloglarınız için yaptığınız seo çalışmalarında Rekabet pazarını araştırdıktan sonra Kullanacağımız ücretsiz Araçlar ile rakip analizi gerçekleştireceğiz.

Rakip Analizi Başlıklı yazım Daha çok Blog yazarları ve E ticaret pazarında yer alan arkadaşlarımız için hızlı ve sistematik şekilde rakip analizini yaparak Bu analizi dosyalamak ve her adımında yön pusulası olarak kullanması  içindir.

Yazılan çizilenlen herkesin bildiği araçlar ve bilgiler dışında sizlere rapor oluşturabileceğiniz nitelikte kullanacağınız kaynakları aşağıya ekleyeceğim. Yazıyı okurken meşgul olduğunuz şeyleri bırakmanızı ve not almanızı istiyorum. Gözden kaçırmanızı istemediğim bilgiler olacaktır.

Rakip Analizi Dosyamızı Oluştururken dosyamız da yer alması gereken ve Rakip analizi yapacağımız madde başlıklarının doldurulması gerekiyor.

Rekabet analizi yaparken bunları sınıflandırmalı ve değerlendirmeliyiz. Tıpkı Spor salonuna giden sporcunun Yiyeceklerine ve antremanlarına dikkat ettiği gibi bizlerinde gözü açık şekilde hedefimize kilitlenmemiz gerekiyor.

Aşağıda Vermiş Olduğum Başlıkları Lütfen Not edin ve Altını doldurun.

  • Rekabet Edeceğimiz Kategori Nedir?
  • Rekabet Edeceğimiz Kategorinin Pazar payı nedir?
  • Rekabet Edeceğiniz Kategoride Ücretli reklamların Sıklığı Nedir?
  • Rekabet edeceğiniz Kategorinin Ömrü nedir?

Yukarıdaki Maddeleri ben oluşturdum. Bu maddeler ile rekabetimizin süresi, rekabetimizin bulunduğu kategori alan, Rekabetimizin maliyeti gibi fikirleri oluşturacağımız rapora başlarken ekliyoruz.

Rekabet Edeceğimiz Kategori Online Çiçekçilik Olsun. ve Online Çiçek Siparişi hizmeti veren tüm firmalar artık bizim rakibimiz.

Çiçek Siparişi Kelimesinin 2.900.000 Aranma Sonucu var. bu da demektir ki bizi ciddi rakipler bekliyor. Rakip analizi edeceğimiz tek kelime Çiçek Siparişi ise bu kelimede Seo ve Adwords reklamları veren firmaları bulmamız ve Listelememiz gerekiyor. Google ilk arama sonuçlarında erişebileceğimiz içerikleri tabiki.

Çiçek Siparişi Kelimesine ait kuyruk kelimeler ve diğer kelimeler için Aşağıda Listelemiş olduğum araçlar ile en çok aranan popüler kelimeleri listeleyebilir ve notlarınız arasına alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
Farklı kelime bulma araçlarını kullanmanız en doğru sonucu alacağınız anlamına Gelir. Anahtar kelime Nasıl bulunur? başlıklı yazıyı okuyarak anahtar kelime analizi için bilgi edinebilirsiniz.

 

Seorch.eu 

Kelime Analizi yapabileceğiniz Popüler kelimeleri listeleyebileceğiniz gayet basit bir Tools. Seo analiz, Snippet ve Rank gibi ek özelliğikleri ile kelimelerinizi biriktirmeye başlayabilirsiniz.

keywordtool.io

Bu aracı pek çoğumuz bilir En meşhurlarındandır. Aynı şekilde rakip analizi için Kelime araştırması yaparken doğru kelimeyi bulmamıza yardımcı olan güzel araçlardan.

ubersuggest.io

Sıklıkla Kullandığım yılların eskidiği kendisini halen dinç kaldığı ilk Kelime araştırma araçlarındandır. Rakip Analizi yaparken çok işinize yarayacağını biliyorum.

Kelimeleri Alfabetik olarak sıralayarak sizlere toplu ve düzenli bir şekilde listesini hızlıca oluşturabilir. Yer imlerinizde olması gereken süper bir araç.

Rakip Analizinde Rakiplerin Değerlendirilmesi

Kelimelerimizi Sıraladıktan sonra Aşağıda Paylaşacağım Araçlar ile Rakiplerinizi inceleyebilir, Rakiplerinizin verdiği reklam ücretlerini, aranma ve rekabet durumlarını inceleyebilirsiniz.

Kwfinder

Rakip Analizi Kwfinder Bu muhteşem Araç ile Bulduğunuz kelimelerdeki Değerleri, reklam ücretlerini, rekabet halindeki firmaları, Aranma hacimlerini Aylık aranma bilgilerini ve bir çok istatistlik değeri bulabilirsiniz. Pro sürümüne sahip bu aracın Ücretsiz hizmetinden sınırlı olarak yararlansanız da bir çok Analizi size ücretsiz olarak verecektir.

Kwfinder ile rakip analizi

Kwfinder Rakip analizi Yapacağınız kelimeyi girdikten sonra sizlere solda vereceği değerleri inceleyeceksiniz.

Bu Analizler Bu kelimenin benzer ve popüler kelimeleri,

Trend: Grafiksel Popüler aranma hacmi.

Search : Genel Aylık Aranma Hacmi

Cpc : Tıklama Başına Ücret

Ppc : Tıklama başına maliyet değer sıralaması

DIFF : Seo Anahtar kelime zorluk derecesi

Grafiksel Rakip Analizi Google Serp Sonuçlarını incelediğimizde. Bu kelimede rekabet eden firmalar Paylaşım, link, Ziyaret değerlerini görebilirsiniz.

Böylelikle Rakip firmalarınızın potansiyel müşteri kitlesini çok yakın değerlerle öğrenmiş olacaksınız.

Diğer bir Yarı ücretli Aracımız ise,

SpyFu

spyfulogo Yine büyük ölçüde işinize yarayacağını bildiğim Direk rekabet ettiğiniz siteleri ve trafiklerini grafiksel olarak gösteren bu ücretsiz aracı Kullanmanızı isterim.

Spyfu ile Rakiplerinizin Trafik değerlerlerini, Geçmişe Dönük trafiklerini Backlink ve Kelime guruplarına ulaşabilirsiniz.

openlinkprofiler.org

Rakip Analizi Yaptığınız Rakiplerin Backlink kaynaklarını, Linklerin sayfa dağılımlarını, Link özelliklerini, Bölgesel değerlerini kısmi ücretiz özelliğiyle rakatlıkla yapabilirsiniz.

Rakiplerinizin Sayfa Hızını Ölçün

Henüz bir çoğumuzun ilgi alanına girmesede Sayfa hızları rekabeti oldukça etkiliyor. Bunun için ayrı Test araçları ile hatalarınızı bulabilir ve giderebilirsiniz.

Yukarıda Rakip Analizi Yaparken Faydalanacağınız, Araçları ve bilgileri yazmaya çalıştım. İşin akademik boyutundan ziyade Ücretsiz Araçlar ile Rakip analizi yaparak en verimli şekilde çalışmalar yapmanızı sağlamak niyetindeyim. Aylık 300 dolarlık Paketler ile bir çok analiz aracı bulunmakta.

Eklemek istediğiniz sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Yazılarım için e-posta abonesi olabilir, Beni motive etmek için yorum yazabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

6 Comments

Safa h. Temmuz 25, 2016 Reply

Kwfinder şahaneymis hocam. Çok isime yarayacak bir tool.

Nebi Kara Ağustos 20, 2016 Reply

çok yakın analizler ile fayda göreceksin dir. İyi çalışmalar Safa 🙂

Anonim Temmuz 26, 2016 Reply

Visitor Rating: 5 Stars

morinek Ağustos 24, 2016 Reply

morinek ajans olarak çok başarlı bulduk makalenizi. teşekkürler

Hasan Başoğlu Ekim 24, 2016 Reply

işime yarıyor 🙂

Temizlik Şirketleri Mart 24, 2019 Reply

çok teşekür ederim sizin sayenizde güzel bir değer kazadım.

Bir cevap yazın