SEO ile Dedikodu Yapmak

Sosyal medya paylaşımlarını dedikodu ya benzetiyorum. Öyleki her fısıltı içeriğimizi çok farklı mecralara hızlıca yayılmasını sağlıyor. Google‘un web spam ekibinin başında yer Alan Matt Cutts yaptığı bir açıklamada : Sosyal medya paylaşımlarını önemsiyoruz diyordu. Peki neden?

İnsanların ilgisini çeken şeyler hızlıca yayılır. Yayılan şey önemlidir ve dikkat çekicidir. Paylaşılan her içerik onun önemli olduğunu ve dikkate değer birşey olduğunu açıkça ifade eder.

Paylaşımlar Pozitif Sinyaldir

Her ne kadar bağlantılar N0-Follow etiketiyle paylaşılsada Örümcekler sinyalleri izleyecek ve bu sinyallerin kaynağına erişecektir. Eriştiği kaynağı tekrar tekrar inceleyerek kullanıcı deneyimini arttırmak için içeriğin bulunduğu sayfayı basamak basamak çıkarmaya başlayacaktır.

Sosyal Medya hesaplarından gelen sinyaller İnsanların bu içeriği sevdiğini gösterir. Arama motorları da insanların sevdiği içerikleri sever SEO sıralamarında bu aşkı doğrular.

İlginizi Çekebilir : Facebook Reklam Etkileşiminizi Arttıracak 5 İpucu

 

Sosyal Medyanın SEO’ya etkisi olduğu doğrumudur?

2 Metre mesafede olan herkese çok enfes koku yayan Saat sattığımızı düşünelim. Bu saati herkesin biplediği çok sağlam 3 dedikoducu ile paylaşalım.

her birine : Bu Saat sınırlı stoklarda! Türkiyede sadece 450 tane kaldı 2 yıl garantisi var ve çok ucuz! Dedikoduculara yaptığınız sağlam bir fısıldama dedikoducuların başka insanlara Saatinizi ballandırarak anlatmasına ve sizin bilinirliğinizi arttırmasına neden  olur.

Saati almak isteyenler sizi bulacaklardır, Tanınacaksınız dır, Kopya saatleri satanlar olsada öncelik ve marka siz olacaksınızdır.

Hikayemiz bittiğine göre diyebiliriz ki, Sosyal Medya paylaşımları Pozitif sinyaller, Yüksek hitler, Yoğun Sayfa görüntüleme sayıları, Hemen çıkma oranı gibi kriterler de düşüş, Yorum etkileşimleri, İçerik alıntıları, Mail Abonelikleri vs vs bir çok noktaya etki edecektir.

Paylaşımlar Nasıl Kullanılmalı ?

Paylaş Butoncukları : WordPress veya benzeri sistemlerde bolca eklentisi bulunan bu butonları Web sitenize entegre ederek, Ziyaretçilerinizden Paylaşım yapmalarını rica etmeliyiz. Yazımı paylaşmazsanız Darılırım..

Facebook ile Etkileşim : Ziyaretçileriniz içeriğinizi paylaşırken bizlerde boş durmayacağız! Bu içerikten kimse mahrum kalmamalı düsturuyla İçeriğimize en yakın akrabalık gösteren Facebook Grupları, Sayfaları vb etkileşim oluşturacak yerlerde güzel bir üslup ile paylaşıyoruz.

Not : Yandex Metrica  ve Google Analytcs  Metrikleri ile Hangi sosyal paylaşım sitesinden çok trafik geldiğini izleyerek bir sonraki içeriklerimizde bu ağlara daha önem vermeyi unutmuyoruz değil mi?

Google Plus  Etkileşimleri : Profil sayfanızda ve aynı şekilde gruplarda paylaşarak insanların sizi tanımasını ve içeriğinizi görmelerini sağlamalısınız. Google Plus profilinizi takip eden Gmail Hesap sahibi kullanıcılar Google aramalarında paylaştığınız Plus bağlantılarını ilk sayfada rahatlıkla görebilirler.

Google plus ile sizi takip etmelerini sağlayın.  Beni Takip Etmezseniz Darılırım…

Diğerleri : Bir çok sosyal medya kanalında içerik paylaşımlarını bu düsturlar ile paylaştıkça yukarıda bahsettiğim hikayenin Muzafferliğine kavuşmuş olacaksınız.

Sonuç :

 1. Bilinirliğiniz Artacak.
 2. Trust Rank Değeriniz Artacak.
 3. SEO Sıralamalarında Yükselmeye geçeceksiniz.
 4. Sadece SEO sonuçları değil, Dijital pazarlama ağınızı da genişletmiş olacaksınız.
 5. Mail Aboneliklerinizi Arttırmanızı sağlayarak, Hedef kitlenizi oluşturmaya başlayacaksınız.
 6. İçeriklerinize yorumlar gelecek ki, bu bir Seo faktörüdür. Site canlılığını koruyacaktır.
 7. Kullanıcılara doğru içerik vermiş iseniz Hemen çıkma oranınız düşecektir.

Yukarıda Bahsi Geçen yazıda ki bilgiler Tamamen tecrübe ile doğru orantıdadır. Sosyal Medya Paylaşımlarındaki Teknik incelikler ve İpuçlarına yer verilmemiştir. Bilgilendirme amaçlı olup, İçeriklerinizi paylaştırmanızı mutlu mesut bir web sitesi sahibi olmanızı temenni etmektedir. Teknik detaylar ve bir çok yazı için Mail aboneliğinizi başlatabilir, Beni sevinçten ağlatabilirsiniz.

Teşekkürler.

 

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

4 Comments

 1. Kişisel Blog dedi ki:

  teşekkür ederim olsukça güzel yazı olmuş

 2. Serhat dedi ki:

  Bloğu takip etmeye devam ediyoruz. Başarılar ve tebrikler

Bir Cevap Yazın