Seo ve Adwords Uyumlu Anasayfa Hazırlama

Seo uyumlu Anasayfa nasıl olmalı ?

Bu yazımda Ana açılış sayfamızın Seo ve Adwords için uyumlu bir düzene gelmesi için ipuçları ve kısa teknikleri anlatıyorum.

 

Makaleye kısaca göz atarak, bildiğiniz özellikleri veya ilk defa gördüğünüz kriterleri öğrenebilirsiniz.

seoveadwordsuyumlusayfalaroluşturmak

 

Css ve Js Sıkıştırmaları [  Minify, Compression  ]

Biçimlendirme dosyalarımızın boyutlarını ve gereksiz kod artıklarınız temizleme işlemi diyebiliriz.

Css ve Js Kodlamalarında çok fazla satır boşlukları ve kendini tekrarlayan kodlar bulunmakta. Bu nedenle sayfada kendini tekrar eden boşluklar ve kodlar Sayfa boyutunu yükseltmekte. Bu durumda Sayfa load süresi Uzadığı için ziyaretçiler ve Arama motorları için kötü bir izlenim.

Kaynak css ve js dosyalarınızın içeriğini aşağıda verdiğim Css ve Js sıkıştırma Araçları ile küçültüp yeni kodu eski kodla değiştirmelisiniz. Bu sayede temiz bir kodlama ve Sayfa açılışını tetikleyecektir.

Css Sıkıştırma Aracı  | Js Sıkıştırma Aracı

 Anasayfa İçin [ Başlık | Title  ]

Ana sayfanızın Title içeriği işinizi yansıtmalı veya kısaca bir çağrışım vermelidir. Bir zamanlar keyword Domain ile bir çalışma sürdürmüştüm. Anasayfa başlığı keyword ile alakası yoktu buda istediğim sıralamaya gelmemi zorlaştırmıştı.

Plastik Atık Geri Dönüşüm Firması iseniz ve İstanbul da Hizmet veriyorsanız Anasayfa Title Şu şekilde Uygun olacaktır.

Sevgiplast.com İstanbul Plastik Geri Dönüşüm Hizmeti.

 

Anasayfa İçin [ Özet Açıklama | Description ]

İşin Kilit noktası Adını verdiğim Özet açıklamalar Seo için en değerli kriterlerden biri. Özgün olun kısa kelimeler ile işinizi en iyi şekilde yansıtın. Hizmet verdiğiniz en önemli bir kaç Maddenin Anahtar kelimesini cümle içerisinde kullanın. Tavsiye olarak Cümleye Başlarken, Anahtar Kelimeniz ile Başlamanızdır.
Örneğin :

Atık Plastik Geri dönüşüm hizmeti veren Sevgi Plastik, İstanbul Bölgesinde Plastik geri dönüşüm hizmetini sürdüren öncü firmadır.

Dil ve Bölgeler İçin Meta Etiketi ve Hedefleme

Şöyle kendi sitem ve birçok siteyi incelediğimde uygulanmayan ve çok önemli olan bir kriterdir. Google sayfanızın dilini ve hedef bölgesini optimize ederek Ziyaretçilere daha verimli bir deneyim sunmak istiyor.

Peki biz Bunu neden umursamıyoruz?

hreflang Etiketi ile Site dilini ekledikten Sonra Search Console Hesabınıza girerek Sırasıyla,

Arama Trafiği / Uluslararası Hedefleme / Ülke / Türkiye

İşlem tamam. Hedeflememizi de gerçekleştirdik. Daha Fazla bilgi için : Dil ve bölgesel URL'ler için hreflang kullanma

 

Mobil Uyum – Responsive

Duymayan uygulamayan kaldı mı? Kısaca Mobil ve tablet kullanıcılarının ekran çözünürlüğüne göre sitemizin div ve etiketlerinin Css sınıfları ile şekillenmesi ve en iyi kullanıcı deneyimini yaşatmasıdır.

 

Sayfa Açılış Hızı Page Speed

Css ve Js Sıkıştırma ile ilgili ufak ve etkili araçları gösterdik. Kaynak dosyalarınızın boyutları büyük ölçüde sayfa açılış hızınızı etkilemektedir.

Bu hızı tetikleyen Genel unsur Haddinden fazla görsel ve büyük resim boyutlarıdır. Resimlerinizi 100kb altında tutmaya Çalışın.

Sayfa açılış hızınızı test etmek ve problemlerini saptamak isterseniz Google’un Aracı olan PageSpeed Insights Servisini inceleyebilir teknik bilgilere ve analizlere ulaşabilirsiniz.

 

H Etiketleri

Çok büyük bir kriter ve çok büyük etkisi olduğunu gördüğüm biz zatî şahsımın test ettiği özelliktir.

H1 etiketini yanlış kullanmanız durumunda Özet açıklama alanınıza gelecek alakasız cümleleri görmeye kendinizi hazırlayın.

Her sayfa için başlık mahiyetinde olan H1 Etiketini 1 Kereye ve sadece en başta kullanmak şartıyla içeriğinize uygulayınız.

Diğer H etiketleri ile Ana sayfanızdaki Asıl vurgulamak istediğiniz alanları hizmetleri belirtin. Balık etiketlerinin kullanımına dair Sevgili, Emre Tonguç’un Başlık Etiketleri ve Kullanımı Makalesini okumanızı tavsiye ederim

 

Schema.org Yapılandırması
Google Yandex ve Bing üçlüsünün ortaklaşa karar verdikleri ve geliştirilen bir şablon sistemidir. Bu sistem ile Film, blog, kurumsal, sağlık gibi hizmet sektöründe bulunan firmaların içeriklerini belirli şablonlar yardımıyla Arama örümceklerinin Bu sınıflara dahil ederek, Arama sonuçlarına aktarılmasını sağlamakta. En yükseğinden netice alacağınızın garantisini veriyorum. Schema.org incelemesi için Tıklayın

 

Canonical Etiketi

Her sayfa için özel içerik olarak kendimin tabir ettiği etikettir. Kullanmamanız durumunda Google Search Console da tekrarlanan Başlıklar ve Description alanları olarak göreceğiniz yerlerdir.

Canonical Etiketini WordPress gibi hazır sistemler kullanıyorsanız ufak eklentiler yoluyla halledebilirsiniz. İhmal Etmeyin!

Nofollow Dofollow Linkler

Kalitenizi düşürmeyin ama link vermektense çekinmeyin. Yazdığınız makale içinde veya farklı şekillerde Referans olduğunuz / olmadığınız sitelere link vermeyi ihmal etmeyin. Google bu sinyalleri takip ederek Seviyenizi yükseltecektir.

Görsel Optimizasyon Alt Etiketleri ve Genişlik Yükseklik Değerleri.
Sitenizde bulunan resimlerin ne olduğunu ve ne için kullandığınızı Örümceklere tanıtmak için Alt=”Resim açıklaması – Adı” etiketini kullanırız. Bu sayede Yazılan yazı ile ilgili resmin alakası düzeyi sağlandığı takdirde Google Görsel aramalarda ciddi trafik oluşturabilirsiniz.

Bu optimizasyonu Sağlamak için Görsellerinize Genişlik ve Yükseklik değerleri ekleyerek Google ‘un Arama araçlarına eklediği belirli boyutta arama özelliğine eklenmiş olmakla beraber Resim optimizasyonunuzu kusursuz hale getirmiş olursunuz.

Link Optimizasyonu

Görsel Optimizasyonda adlandırdığımız özellikler linkler için de geçerli ve çok önemli unsurlardır. Hem ziyaretçilerimiz hem de Arama motorlarına linklerimizi tanıtıp isimlendiriyoruz.

Linklerimiz belirli bir sınıfa ve resmiye kavuşmuş olacaktır.

Son Notlar:

  • Ana sayfanızdaki Kelime hacmini düşürmeyin metin ve görsel sayısını yüksek ama abartılmayacak seviyede tutun.
  • Hizmet Sağladığınız servis ve özelliklerinizi Ana sayfanızda H etiketlerini ve strong etiketlerini kullanarak belirtin.
  • Sitenizde tek tip font boyutunun olmasına özen gösterin.
  • Ana sayfadan diğer içeriklerinize nofollow linkler kullanarak bağlantılar oluşturun.
  • Footer ve Header Alanları için Menü ve kıs ayol ibareleri eklemeyi unutmayın.

 

Dua ile Kalın yorumlarınızı Eksik etmeyin!  🙂

 

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

One Comment

Elka Seo Temmuz 13, 2016 Reply

bu güzel paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın