Site Dışı Seo için Acele etmeyin! Neden mi?

Özellikle forum sitelerinde gördüğüm durumlardan bir tanesi Yapılan Site Dışı Seo çalışmalarının Beklentinin altında kalması ve istenmeyen Arama sonuçlarına sebeb olmasıdır. Açıklama mahiyetinde yazacağım bu yazıda Site dışı seo çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları olacaktır.

İpucu
Yeni Açılan bir Websitesine Yoğun miktarda Backlink, Tanıtım yazısı almak Spama Düşmesine ve Sıralama cezası almasına neden olur.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir Seo Tekniği olan Tanıtım yazıları doğrudan etki etmekte. İşin aslı Tanıtım yazıları içerdiği kelimeler ve odak kelimelere verilen linkleri kaynak ve tavsiye olarak görmesidir.

Kelimeye verilen linki takip eden örümcekler doğruca linkin gitti sayfayı taramakta. Örümcekler Tarafından analiz edilen bu sayfalar verilen anahtar kelime ile alakalı ise Arama sonuçlarına etki ediyor.

Tanıtım yazıları ve Backlink Alımları Yapan arkadaşlar kimi zaman 1 tanıtım yazısına 400 500 tl gibi meblağlar ayırabiliyor. Örneğin : Haluk, Öğrenci Kitapları kelimesine Çalışma yapacak olan arkadaşımız, Google News Kayıtlı haber sitelerinden tanıtım alıyor. Sitesini yeni açmış. Sitesinin Kelimelerinde Otoritesi yok, İçerikleri henüz indexlenmemiş, Günler geçmiş açalı ama haftalar aylar geçmemiş. ve Aşağıda yazdığım kriterlerin hiçbiri yok.

Bu halde satın aldığı çalışma sonunda Tanıtımı Aladığı Haber sitesi Öğrenci Kitapları Kelimesinde Üst sıralara çıkıyor ve kendine rakip kazanmış olur. Sitesine bağlantı gitse bile Haber sitesi ondan önce indexlenmiş ve o kelimede ilk sayfada!

Bunun nedeni her Alanda paylaşım yapan Otoritesini Google’a kanıtlamış bir haber sitesi yayınladığı her içerikte derecelenmeye giriyor. Haluk’un Hiçbir Aksiyona uğramamış sitesi ise oldu yerde sekiyor hatta geriliyor.

Aşağıdaki Çizmiş Olduğum Görsel alakasız İçeriğe Alakasız Tanıtım yazısını Grafiksel olarak anlatmaya çalıştım

Site Dışı Seo Yanlışlar

Site Dışı Seo Yanlışlar

Site Dışı Seo ( Off Page Seo )

Linkler, Linkler diye ana temasını oluşturduğum duygu yüklü çalışmalara verilen isimdir. Site dışı seo %70’lik bir oranla bir web sitesinin büyük bir kısmını kapsar.

Site içi yapılan çalışmalardan sonra gelir. Tavsiye bağlantılar, içeriklerden gelen linkler, Text yazıları ve bir çok etkileşim ile sıyrılıp arama sonuçlarınıza doğrudan etki etmektedir.

Ne Zaman Site Dışı Seo Yapmaya başlamak gerekir?

Site dışı seo kurallarının ihmali sonucunda büyük bir hüsrana uğrayabilirsiniz. Ağırlıklı olarak başta Google olmak üzere diğer arama motorlarının size  Hop bakalım Cin olmadan Adam mı Çapıyosun?  Demesidir.

Kendini yetiştiren, Seo uzmanı olma yolunda ilerleyen bireyler veya Seo alanında kendini yaptığı çalışmalar ile kanıtlamış işin ticaretine girişmişseniz Acele Etmeyin!

Yaptığınız Her hareket Webmaster Console Mesaj Kutunuza : Spam yapıyorsun! gibi veya Süper! harika böyle devam et uyarıları göndermeyecektir.

Sıralama kriterlerini ihmal Ettiğiniz andan itibaren İlk sayfa cezası alacaksınız, Sıralamalarda ciddi gerilemeye gireceksiniz, Görsellerinizin sıralamalarında ciddi değişiklikler olacak, otoriter olduğunuz kelimeleriniz kan kaybedecek, Hitleriniz sizden koşarak uzaklaşacaktır.

Hızlı Aksiyonlar Almak için Başlattığınız her çalışma Dezavantaja Dönüşebilir. Site Dışı Seo Çalışmasına Başlamadan Önce Lütfen Aşağıda üşenmeden madde madde yazdıklarımı not etmeni ve Kullanabilirliğini kontrol ederek uygulamanı istiyorum. 🙂

Site Dışı Seo Yapmaya Başlarken

 • Sitenin Webmaster Konsollarına Kayıtlarını yapın.
 • Robots.txt ve Sitemap Bilgilerinizi Gönderip Güncelleyin.
 • Link Yapınızı Gözden geçirin Uygun değilse Düzenleyin.
 • Anasayfanızdaki H etiketleri Title ve Meta Bilgilerini Eksiksiz Düzenleyin.
 • Alt Sayfalar, Kategori sayfaları ve içerik sayfalarınızı düzenlediğinizden emin olun.
 • Sektörünüz ile ilgili bilgilerin içerik özetleri Anasayfanızda konumlandırın.
 • Sektörünün Konumuna göre içerik girdilerini zaman aralıklarına yayarak yapın
 • Sosyal Medya Hesaplarınızı açın
 • Websitenizi Hız testini yapın Gerekli Css,js iyileştirmeleri ve Resim optimizasyonlarını gerçekleştirin
 • İçerik girdisi yaptığınız bütün Sayfaların İndexlendiğinden emin olun.
 • Rekabet edeceğiniz kategoriye uygun Rakip Analizi yapın ve Odak kelimelerinizi site genel içeriğinde Kullanın
 • İçeriklerinizi Sosyal Medya hesaplarından paylaşın.
 • Sayfa Kelime Yoğunluklarını analiz edin ve eksiklerinizi tamamlayın – Keyword Density

Site Dışı Seo çalışmasına başlarken Özet Mahiyetinde eklediğim maddeleri gözardı etmeyin.

Kontrollü Site Dışı Seo Çalışması

Bu maddeleri gerçekleştirdiğiniz an Site Dışı seo çalışmasına adım atabilirsiniz. Atacağınız her adım küçük olmalı bir sonraki her adım daha güçlü olacaktır.

İçerik benzerliği olan sitelere yorum bırakın, Yorum linkler kazanın. Google’a sinyaller gitsin. Ektiğiniz Filizler yeşersin, yaprakları renklensin Güneş doğduğu andan itibaren meyvelerinizi topluyor olacaksınız.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum Bırakarak beni motive edebilir bir sonraki yazılarım için Reklam Almadan mail Aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla.

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

Bir Cevap Yazın