WordPress Seo Teknikleri : H Etiket Sorunları

WordPress Dünyanın En çok tercih edilen ve benim gibi bir çok Blog yazarının kullandığı  CMS " Açık Kaynak Kodlu " vazgeçilmez bir yazılım.

Yüzbinlerce Tema ve Eklentinin yazıldığı WordPress sadece Bloglar için değil bir çok Web projesinde kullanılıyor. Bunların başlıcaları: Haber Siteleri, Film Siteleri, Oyun Siteleri, Sağlık,  Kurumsal ve bir çok kategoriye uygun biçilmiş kaftan.

En Önemlisi ise WordPress'in Seo çalışmalarındaki Konumu. Rehber Niteliğinde WordPress Seo Teknikleri Hakkında notlarımı sizlerle paylaşacağım. Kullandığımız WordPress Temaları ve Eklentilerinin Yüksek hitlere nasıl ulaştırdığını veya  Wordpress Seo Tekniklerinin Doğru kullanılmamasıyla çıkan büyük problemleri adım adım incelemeye ne dersiniz?

WordPress Seo Teknikleri Yazı Ana Başlıkları

İlk yazımda Kullandığımız Temaların H Etiketleriyle Oluşlan Problemlere Değinelim. WordPress Seo Teknikleri yazıma başlamadan önce Ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum.

İpucu
WordPress ve Seo Duzenlemeleri yapmamız için Html, Css ve çok az Php bilgimizin olması gerekmekte. Hiç Bilginiz Yok ise Hızlıca Html öğrenmek için Türkçe Html derslerine Göz atabilirsiniz. - Html Rehberi ve Css öğrenmek için Büyük bir kaynak olarak gördüğüm çok Değerli Fatih Hayrioğlu Hocamızın Css Derslerine Göz atıp Css Kitapçığını indirebilirsiniz. Css Rehberi 

WordPress Başlık Etiketleri [ H ]


Diğer adıyla Heading Tags "Başlık Etiketleri"  ile başlamamız gerekiyor. Peki Neden Başlık Etiketleri? Bunu Daha iyi anlayabilmemiz için kısaca örneklendirmek istiyorum.

Okuduğumuz Kitaplar, Gazete Sayfaları, dergiler, Makaleler ve bunların hepsinin bir giriş başlığı vardır.

Örneğin yazarı Patrick Renvoise olan  Nöro Marketing adlı kitabın bir başlığı vardır. Okuduğumuz Her sayfanın başında kocaman puntolar ile Nöro Marketing Yazılmasını ister miyiz? Bu kitabın alt başlıkları vardır. Bu parçalar kitabı bir bütün olarak tamamlar.

Web sitelerimizdeki içeriklerde tıpkı böyledir. Her sayfanın ana bir başlığı, alt başlığı ve tamamlayıcı parçaları mevcut. Bu başlıkları düzensiz kullanmamız hem Arama motoru örümceklerini hemde ziyaretçilerimizi kaçıracaktır.

Sürekli İfade ettiğim gibi İyi bir Arama Motoru Optimizasyonu Arama Motorlarının bu böyle olmalı dediği kriterleri yapmakla başlar.

Örümcekler Sayfaları belirli bir yapıya göre tarar ve indexler. İndexlenen İçerikler Derecelendirilir ve Kullanıcılara en iyi bilgiyi vermek için sıralamada yer alır. İçeriğin Kalitesi, Okuna bilirliği, Konuyla ilişkisi kısaca verdiği bilgilerin tümü Kullanıcı odaklı olmalı.

H Etikerleri Html Yapı ve Kullanım Miktarı Aşağıdaki Gibidir.

<h1>1 Adet Kullanılabilir</h1>
<h2>4 Adet Kullanılabilir</h2>
<h3>4 Adet Kullanılabilir</h3>
<h4>İçeriğe Göre Değişkenlik Gösterebilir</h4>
<h5>İçeriğe Göre Değişkenlik Gösterebilir</h5>
<h6>İçeriğe Göre Değişkenlik Gösterebilir</h6>

Sayfanızı Ziyaret Eden Örümcekler Sayfanızı Sıkıştırılmış ve Oldukça basit bir text formatında görürler. Sayfanız içerisindeki Tüm bağlantıları izler, Kalime Hacimleri, Anahtar Kelime Oranlarını, dış ve iç linkler, Başlık Etiketleri, Renkli, Kalın, İtalik ve Listeleme gibi bir çok kriterin çıktısını Alır.

Bir Arama Örümceğinin Nasıl çalıştığını ve Nasıl bir çıktı Aldığını Görmek istiyorsanız, Search Engine Spider Simulator " Arama Motoru Örümcek Simülatörü " bağlantısına tıklayarak Sayfalarınızı test edebilirsiniz.

Simülatör yardımıyla Sitenizin Heading Etiketlerini inceleyebilirsiniz.

WordPress Seo Tema Yapısı


Wordpress Temalarının Kısaca yapılarından bahsetmek istiyorum. WordPress Temaları  Genellikle Üst, İçerik, Sağ ve Alt bölümlerden oluşmakta.

Logo veya Başlık Alanlarına <h1> Etiketini yerleştiren tema yapımcıları aynı zamanda her Post Başlığını h2,  Sidebar Alanındaki bütün Bileşenlerin Başlıklarını <h2> ve <h3> Footer Alanındaki Başlıklarıda aynı şekide <h2> <h3> ve <h4> etiketleriyle biçimlendirmiş durumdalar.

Hazırladığımız Makaleleri yayınladığımızda. Makale Başlığında h1 etiketi olduğu halde Örümcekler Sitemizde 2 adet h1 etiketinin olduğunu gösteriyor.

Genellikle bu <h1> Etiketleri  Logo veya Site Adı bölümünde yer alıyor.

Aynı Sayfayı Tarayan örümcekler Sidebar'da buldukları <h2> ve <h3> etiketlerini görüyor. İşin kötü tarafı ise bu etiketlerin her sayfada aynı yazıya Sahip olması.

Konuyu Özetlemem ve Daha Anlaşılır bir hale getirmem için Kısaca;

WordPress Seo Teknikleri <h1> başlığı ile biçimlendirdiğim Makaleme Uğrayan Google Örümceği başka  <h1> etiketine sahip bir text veya resim görmekte.

Google Örümceğini insansı bir var sayım ile değerlendirirsek Bu içeriğin başlığı nedir? birden fazla başlık vermişsin dostum der adama.

Aynı şekilde yazı içinde bulunana <h2> ve <h3> etiketlerini listelerken Sidebar alanında bulunan Widget başlıklarımız " Kategoriler, son yorumlar " başlıklarını da listeliyor.

Yanlış Konumlandırılmış Heading Etiketleri içeriğin düzgün olmadığına ve karmaşık bir yapıya sahip olduğuna karar veriyor. Bu nedenle Sitemizin genel kelime otoritesine baktığımızda

Saçma bir şekilde Kategoriler, yorumlar, arşiv gibi başlıkları görüyoruz.

Aşağıda Çizdiğim Örnek Görselde Ne demek istediğimi Daha iyi anlayacaksınızdır.

 

Wordpress Seo Teknikleri Sayfa Yapısı

WordPress Seo Teknikleri Sayfa Yapısı

Görseli İncelediğimizde Standart wordpress temasının düzensiz Heading etiketleriyle sitemizi ziyaret eden örümcekleri nasıl yanılttığını görüyoruz.

İçeriği taraması gereken Google örümcekleri Sayfanın tüm yapısını tarayarak indexliyor.

WordPress Tema Başlık Etiketlerinin Düzenlenmesi


Yukarıdaki durumları düzenlemek için Görünüm > Düzenle Sekmesini Tıkladığımızda Tema düzenleme sayfası açılacaktır. Sidebar.php Footer.php , Header.php gibi Sayfaları açarak H2 h3 h4 etiketlerinin yerine h5 h6 etiketlerini kullanabilir veya Strong Gibi etiketler Kullanabilirsiniz. Bu etiketleri Css ile biçimlendirerek Sorunsuz bir şekilde çözebilirsiniz.

WordPress Seo Teknikleri Değerlendirme


WordPress Seo Teknikleri ile ilgili ilk yazımın sonunda özeleştiri olarak kendi blogumda da aynı problem mevcut. Bunu en geniş zamanda düzelteceğim 🙂 Hemen Hemen bütün temalarda hatta seo bloglarında bile olan bu ufak gibi görünen ama ciddi sorunlar yaratan problemi kendi notlarım arasında derleyip hazırladım.

WordPress Seo Teknikleri yazımı Beğendiyseniz Yorum yaparak bana destek olabilir, E-mail Aboneliği Başlatarak Motive edebilirsiniz 🙂

Kalın Sağlıcakla.

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

3 Comments

 1. Ramazan Recber dedi ki:

  Bilmeyenler için çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler…

 2. yasin dedi ki:

  merhaba
  öncelikle anlatım için teşekkürederim fakat benim sitemde analiz ettiğim zaman h2 etiketeri mecvut görünüyor fakat wmaraci gibi sitelerde site analizi yaptığımda h2 etiketinin olmadığını söylüyor oysa içeriklerin alt başlıkları zaten h2 olarak wordpress otamatik yapıyor fakat neden analiz ettiğimde h2 etiketinin var olmasına rağmen yok olarak gösteriyor ? yardımcı olabilirmisiniz ben css düzenlemesi yapa bilecek kadar bilgiye sahip değilim

  • Nebi Kara Nebi Kara dedi ki:

   Yasin merhabalar,
   Site adresinizi belirtmediğiniz için gerekli incelemeyi yapamıyorum. bu yoruma cevap olarak adresinizi belirtirseniz inceleyip mail olarak sizlere dönüş yapabilirim.
   iyi Çalışmalar 🙂

Bir Cevap Yazın