WordPress SEO Teknikleri : Optimize

WordPress SEO Teknikleri 2. Yazımızda Genel Optimize konularına değinelim. Tutarlı site içi SEO çalışması organize edilmeden, Site dışı SEO çalışması yapıp aksiyon beklemek İnşaat halindeki eve eşya dizip yerleşmek gibi birşeydir.

WordPress ile Başlangıç yapacağımız her projede çekinmeden, üşengeçlik yapmadan Gereksiz bütün parçacıklardan Kurtmamız gerekiyor. Dilerseniz Aşağıdaki Önizlemeden WordPress Seo Teknikleri Adlı İlk yazıyı Okuyabilirsiniz.

WordPress Seo Teknikleri İlk Yazısı

WordPress Seo Teknikleri : H Etiket Sorunları

WordPress Dünyanın En çok tercih edilen ve benim gibi bir çok Blog yazarının kullandığı  CMS ” Açık Kaynak Kodlu ” vazgeçilmez bir yazılım. Yüzbinlerce Tema ve Eklentinin yazıldığı WordPress sadece Bloglar için değil bir çok Web projesinde kullanılıyor. Bunların başlıcaları: Haber Siteleri, Film Siteleri, …

3 comments

WordPress Dünyanın en yaygın açık kaynak kodlu içerik sistemidir. Haliyle yüzbinlerce Tema ve Eklentiye sahip. Asıl sorun burada başlıyor deneme amaçlı yüklediğimiz tema, eklenti, bileşenler Bir çok uygulama Veri tabanında gereksiz tablolar, sistemde gereksiz dosyalar, haddinden fazla kod parçası bırakıyor.

WordPress Sistemini Optimize etmek için bir kaç başlık hazırlamak istedim. Bu başlıkta teknik detaylar veya şu eklentiyi indirin şöyle optimize edin tarzında ibareler olmayacak.

Genel WordPress Optimizasyonumuzu bazı kaidelere bağlı kalarak manuel şekilde Gerçekleştireceğiz.

Eklenti ve Bileşenler

WordPress Optimize Etmek için ilk kontrolleri eklentiler üzerinden gerçekleştirelim. Eklentiler > Yüklü Eklentiler Sayfasında Ne kadar eklenti kullanıyoruz? Deneme amaçlı kurduğumuz çoğu tema düzgün çalışması için Eklentilere ihtiyaç duymakta.  Bu Eklentiler ve Bileşenleri kontrol etmeksizin Yüklüyor, Temayı beğenmiyor farklı bir temaya geçiyor ardından tekrar eklentiler yüklüyoruz.

İşimize yarayacağını düşündüğümüz Eklentileri Sisteme yükleyerek Para biriktirir gibi biriktiriyoruz. İşime yarar dediğimiz çoğu eklenti aslında işimizi aksatmakta. Her eklenti veritabanında onlarca Tablo Sistemde binelerce satır kod parçacığı demektir. Web sitemizin kaynak kodlarında haddinden fazla Js ve Css dosyası uzantısı, Sayfa açılış süreleri ve bir çok yavaşlığı beraberinde getiriyor. İşinize yaramayan ve gerçekten kritik bir etkisi olmayan tüm eklentilerin gözünün yaşına bakmadan kalıcı olarak silin. Böylelikle WordPress Optimizasyonuna başlamış olalım.

Temalar

WordPress Optimize Etmek için Eklenti ve Bileşenler Başlığında Söz ettiğim gibi temalar, beraberinde getirdiği eklentiler ile sorunlar oluşturmakta. Görünüm > Temalar Sekmesinde Kullanmadığınız temaları kaldırmanız gerekiyor. Çokça yüklenen ve uzun süre kullanılmayan temaların hiç bir faydası olmayacak hemen kaldıralım.

WordPress'in Güncel orjinal temasını silmenizi tavsiye etmem Mevcut Temanız üzerinde düzenleme, fonksiyon ekleme, Style değişikliklerinden dolayı kaynaklanan hatalar Bomboş beyaz bir sayfa ve Admin panele girememe gibi sorunlar çıkarabiliyor. en az 2 tema bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

Veritabanı Sorguları

Wodpress için Kullandığımız Cache, Güvenlik, Widget, Seo eklentilerinin Yüzlerce ek ayar ve özellikleri mevcut. Her özellik ayrı sorgu demektir. Her sorgu ise Sunucu ile Siteniz arasında veri alışverişini tetiklemekte.

WordPress için Kullandığınız Eklenti ve Widget'lerin işinize yaramayacak özelliklerini pasif hale getirerek Diğer bir optimizasyon işini tamamlamış olacağız.

Güncellemeler

WordPress Sistem Güncellemeleri, Eklenti ve Tema güncellemelerini asla gözardı etmiyoruz. Güvenlik açıkları, Hatalı kod yapıları ve iyileştirmeler için WordPress güncellemelerini düzenli olarak yapalım.

Görseller

Yüklediğimiz Görsellerin KB ve MB değerindeki boyutları bir websitesinin En büyük düşmanlarından biridir.

Neden ? : 

  • Boyutları Yüksek Görseller Sayfa yükleme hızını arttırarak Kullanıcıyı kaçırmaya, AMO Değerinin düşmesine sebeb olur.
  • Büyük görseller yüksek miktarda trafiğe neden olur.
  • Sunucu ve yazılım arasındaki veri akışını etkiler ve yavaşlatır.

tinypng.com Tarzı araçlar ile görsellerinizi optimize ederek yüklemelisiniz.

Veritabanı Tamiri

Bonus olarak wp-admin/maint/repair.php Linkini Sitenizin sonuna ekleyerek. Aşağıdaki görselde belirtilen talimatı Gerçekleştirerek WordPress veri tabanı optimizasyonu gerçekleştirmiş olacağız.

Wordpress Veri Tabanı Tamiri

WordPress Veri Tabanı Tamiri

Kendinize iyi bakın, Kalın Sağlıcakla

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

1 Comment

  1. EMRE ÇALİ dedi ki:

    süper bilgiler teşekkürler

Bir Cevap Yazın