Yandex Metrica Dönüşümler Raporu Dönüşüm Takip Etme

Yandex Metrica ile Dönüşümler Raporu

Yandex metrica şüphesiz Webmaster ve Sosyal medya yöneticileri için ücretsiz ve mükemmel bir araç. Metricanın özellikleri saymakla bitmeyecek nitelikte. Dönüşümlerinizi bir çok filtre ve segmentte takip edebiliyorsunuz.

Özellikle E ticaret siteleri için belkemiği niteliğinde olan dönüşüm raporları, bir sonraki reklam çalışmalarımız ve derinlemesine analizlerimiz için olmaz sa olmaz dediklerimizdendir. Çünkü bu raporlamalar ile, Sepetteki ürünler, Oluşturulan siparişler, Promoston kodları gibi bir çok benzersiz özelliği adım adım en ince ayrıntısına kadar size sunuyor. 

Böylelikle bam başka raporlama deneyimi yaşıyorsunuz.

Dönüşüm Raporlarına Başlarken

Bahsettiğimiz Dönüşümleri raporlayabilmeniz için bir yandex metrica hesabınızın olması gerekmekte. Bunun için Metrica Bağlantısına tıklayarak hesap kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. ilerleyen dönemlerde Yandex Webmaster Aracı ve Metrica kurulumları ile ilgili yazılar yazabilirim.

Yandex Metrica ile Hedef Tanımlama

Yandex Metrica Panelinize Girdiğinizde Soldaki menüde Ayarlar linkine tıklamanız gerekmekte Ardından aşağıdaki gibi bir görsel sizleri karşılıyor olacak.

yandex-metirca-ayarlar-hedefler

1 ve 2 olarak işaretlediğim Alanları Sırasıyla gerçekletiriyoruz. 1 Hedeflere Tıkladığınızda böyle bir ekranla karşılaşacaksınız. Ardından 2 Numaralı alandaki gibi Hedef ekle butonuna tıkladığınızda aşağıdaki görsel gibi bir alanla karşılacak ve verilerinizi dolduracaksınız.

yandex-metica-hedef

Yukarıdaki Görsel gibi Hedef İsminiz ve Koşul Değer Gibi alanlara doldurmanız gerekiyor.

Örneğin: Sepetim sayfası, Hesabım Sayfası, Sipariş oluşturuldu Sayfası, Ödeme Adımları Sayfası ve Sipariş Tamamlandı Sayfası.

Bu metikleri raporlamanız ziyaretçilerinizin davranışlarını incelemenizi kolaylaştıracaktır. bu gibi raporlar ile Reklam kampanyaları ve Hemen Çıkma Oranı gibi segmentleri inceleyebilirsiniz.

Yukarıda Oluşturduğumuz Hedefler ile,

  • Dönüşüm yüzdesi,
  • Hedefe ulaşımların sayısı,
  • Hedefe yönelik ziyaretler.

Gibi raporlamaları çıkartabilirsiniz.

Evet Hedef oluşturmayı tamamladıktan sonra, Metrica ile Dönüşüm Rapolarını nasıl alacağımıza gözatalım.

Yandex Metrica İle Dönüşüm Raporları Alma

Hedeflerimizi tanımladıktan sonra bir kaç gün veri toplama sürecini sağlık bir şekilde bekleyelim. Böylelikle Yandex metrica Dönüşümlerinizi sayarak raporlayacaktır. Günlük, Saatlik, Haftalık ve aylık periyotlar ile bu raporları sınıflandıracaktır. Bekleme işlemimiz bittikten sonra Aşağıdaki Görseli sırasıyla takip edip Dönüşüm ekranınıza koşmaya başlayabilirsiniz. 🙂

yandex-metrica-donusum-raporu

Adımları takip ettiğinizde aşağıdaki görseldeki gibi Yandex metrica Dönüşüm raporlarını oluşturmuş olacaksınız. detayları ve filtrelemeleri gerçekleştirerek satış stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. Zamansal ve değersel metrikleri göz önünde bulundurarak E ticaret sitenizin genel kullanıcı davranışlarını incelemiş oluyorsunuz.

metrica-rapor

Üstteki Dönüşümler Sayfasında Oluşturduğunuz Metrica Dönüşüm hedefi altında hedeflerinizin genel istetisliklerini ve yüzdelik değerlerini vermekte. üstte de belirttiğim gibi dönüşüm, hedefe ulaşma ve ziyaretler gibi sınıflandırmalar yapmakta.

Diğer dönüşüm raporları için,

Soldaki menüden Raporlar > Raporlarım > + Yeni Rapor oluştur diyerek istediğiniz metriğin en ince ayrıntısına kadar raporlamalar oluşturabilirsiniz.

Böylelikle Sosyal Ağlar, Adwords, Crito ve bir çok reklam ağının dönüşümlerini inceleyebilir sınıflandırabilirsiniz.

Yandex Metrica ile Dönüşüm raporu alma yazımızı bitirdik. Dilerseniz Facebook Katalogları ile Yeniden Pazarlama  Adlı makalemi okuyarak Facebook  Ürün kataloğunuzu oluşturup dinamik reklamlar ile Satışlarınızı düşük maliyetler ile yükseltebilirsiniz.

Yorumlarınızı, ve sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Hepsi birer motivasyon kaynağıdır.

İyi çalışmalar diliyorum 🙂

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

Bir cevap yazın