Her Gün 1 Fotoğraf Çekin

Ortalama 4 Yıldır Alışkanlık Haline getirdiğim kendimce oluşturduğum bir metot 🙂 Her gün bunu yapamasamda haftada en az birkaç defa Fotoğraf çekerim.

Kendimi mi çekiyorum? hayır.

Neyi çekmemiz Gerekiyor?

Neden her gün Fotoğraf çekmeliyiz?

Çektiğimiz Fotoğraflar ne işe yarayacak?

Aslında Farkında olmadan Meraktan belirli belirsiz objelerin Fotoğraflarını çekmemle başladı. Çektiğim Fotoğraflar silmediğimi farkettiğim geriye yüzlerce Fotoğraf kalmış. Normal Fotoğrafların arasında kaynayıp gitmiş. Hepsini silmek için tek tek bakmak istedim saatlerimi aldı her çektiğim resmi hatırladım, Çektiğim anı hatırladım.

Neyi Çekmemiz Gerekiyor? :  Bu herşey olabilir, Saat, pet şişe, çakmak, ağaç, sabun, ayakkabı, elbise üstündeki arma, deniz, aileniz, klavyenizin tuşları,boş küllük, içtiğiniz çay bardağı, trafik ışıkları, su birikintisi, börtü böcek vb bir çok şey 🙂

Neden her gün Fotoğraf çekmeliyiz? :  Geçmişte yaşadığımız anıları o anki düşüncelerimizi tekrar canlandırmak için. 

Çektiğimiz Fotoğraflar ne işe yarayacak?

Neden Her gün fotoğraf çekmeliyiz başlığını açıklarken kısa tutmaya çalıştım. Ne kadar çok resim o kadar çok anı demektir. Peki bunu yapmamda ki asıl gaye nedir. Hemen açıklıyorum efenim,

Çekebildiğim herşeyi çekerim.Bu yolda yürüyen çocuk, ayağım altındaki çöp, içtiğim sıgaranın külü.

Çektiğim resimler biriktikten sonra bir gece yatağıma geçerim açarım galeriyi çektiğim bütün resimlere tek tek bakarım. O gün nerde olduğumu hatırlarım. O resmi çektiğim de ne düşündüğümü?  ne zaman çektiğimi anımsarım.

İyi zamanlar ve kötü zamanlar diye kendi kendime değerlendiririm. Eski anılarımı ve geçen zamanımın muhasebesini yaparım. Geçmişe dair hafızamı güçlendirmeye çalışır o an hissettiklerimi tekrar hissetmeye çalışırım.

Kendimce yaptığım bir şey. Sizin de böyle bir uygulama yapmanızı tavsiye ederim.

Bana ne kazandırdı? bir çok şey. 2 yıl öncesine ait unuttuğum ve zihnimde tamamen silindiğini düşündüğüm bir çok anımı hatırladım.

Arkadaşlarımla oturduğum çay bahçesinde içtiğim çayın kaşığını çekmişim. O an onlarla ne konuştuğumuzu, Güldüğümüz şeyleri ve eskiye dair konuşmalarımızı hatırladım.

Askerde kitap okurken prizin olduğu duvarı çekmişim. İlk günlerimi hatırladım o resimle. Hava soğuktu anılarım depreşti.

Çok sevdiğim kendimden olan birşey. Sizde deneyin 🙂

Yeni yazılar için mail almak ister misin?

Mail aboneliği motivasyonu arttırır, yazara güç katar!

Bir Cevap Yazın